Kuşak ve Yol'un “borç tuzağı yarattığı” iddiasına tepki

Kuşak ve Yol'un “borç tuzağı yarattığı” iddiasına tepki

Belli çevrelerin sıklıkla ortaya attığı, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin "borç tuzağı yarattığı" iddiasına Çin tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, bugünkü olağan basın toplantısında, Kuşak ve Yol'un ortak inşasına katılan hiç bir ortağın "borç tuzağı" iddiasına katılmadığını belirtti.

Uluslararası ekonomik iş birliği projesi olan Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin ortaya koyulmasından bu yana, dünyanın 100'den fazla ülkesi ve onlarca uluslararası örgüt, 200'den fazla iş birliği anlaşması imzaladı. Çok sayıda iş birliği projesi hayata geçirildi.

Sözcü Wang Wenbin, Covid-19 pandemisine karşı, Kuşak ve Yol'un askıya alınmadığını, risklere dayanıklılığının kanıtlandığını, Kuşak ve Yol kapsamında sağlık, dijital ekonomi ve çevreye dost endüstri gibi alanlarda iş birliği geliştirildiğini hatırlattı.

Wang Wenbin, "Pandemin etkisi ve dünya ekonomisinin gerilemesi nedeniyle bazı gelişmekte olan ülkeler, borç sorunuyla karşı karşıya bulunuyor. Çin hükümeti Afrika ülkelerinin süresi bu yılın sonunda dolacak faizsiz borçları iptal etti. Onların borçlarının çoğu, çok taraflı finans kuruluşları ve gelişmiş ülkelerden alıcılardan kaynaklanıyor. Bu taraflar da aslında Afrika ülkelerinin borçlarını silme hareketine katılmalıdır." diye konuştu.

Sözcü, borç sorununun neticesinin az gelişmişlik olduğuna işaret ederek, Kuşak ve Yol kapsamındaki iş birliğinin, az gelişen ülkelerin altyapı tesisleri inşası ve sanayileşme sürecini ilerleteceğine ve borç sorununu temelden çözeceğine inandıklarını dile getirdi.