Kuşak ve Yol projesindeki çalışmalar hızlanacak

Kuşak ve Yol projesindeki çalışmalar hızlanacak

13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Üçüncü Toplantısı ve 13. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Üçüncü Toplantısı (İki Toplantı) 21-22 Mayıs günlerinde başkent Beijing'de düzenlenecek.

Her yıl düzenlenen "İki Toplantı", Çin'deki en önemli siyasi faaliyetlerden biri olarak kabul ediliyor. "İki Toplantı" aracılığıyla Çin'in siyaset, ekonomi, kültür ve toplum alanlarındaki son politikaları ile uygulamalarını anlayabiliyoruz. Normalde her yıl mart ayı başında başlayan "İki Toplantı" bu yıl yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelendi.

Çin'de "İki Toplantı"nın yapılması, dünyaya ne mesaj verecek? Salgın sonrasında Çin'in izleyeceği strateji ne olacak? Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "İki Toplantı"yı ve Çin'in koronavirüs ile mücadeledeki başarısını CRI Türk Türkiye'ye değerlendirdi.

ÇİN KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE DENEYİMİNİ DÜNYA İLE PAYLAŞACAK

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, hâlihazırda Çin'de yürütülen salgınla mücadelenin belli bir aşamaya geldiğini belirterek "İki Toplantı"nın başlama kararının son derece yerinde olduğunu kaydetti. Doğu Perinçek, Çin Komünist Partisi (ÇKP) önderliğindeki Çin devleti ve Çin hükümetinin koronavirüse karşı mücadelede çok büyük başarı kazandığını söyleyerek, "Çin'in dünyaya örnek olduğunu bizzat Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yöneticileri de belirtmektedirler. Dünyanın birçok ülkesinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin yürüttüğü mücadele bir ders olarak kabul edilmektedir ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kullandığı yöntemler değerlendirilmektedir. Tabii burada, Çin Halk Cumhuriyeti'nin üstünlüğü şu; disiplinli bir devlet, disiplinli bir toplum, en önemlisi halka hizmet eden bir hükümet var. Halka hizmet ediyor, halka bağlı, halkın sağlığını her şeyin önünde tutuyor. Bu Çin Halk Cumhuriyeti'nin üstünlüğüdür ve Çin devleti bu üstünlüğü çok iyi değerlendirdi. Çin devleti, bu sağlık mücadelesinde çok büyük bir başarı kazandı, hem Wuhan'da olsun hem de Çin'in her yerinde Çin halkını koruyan kararlı, sıkı, disiplinli bir mücadele yürüttü. O bakımdan şimdi toplantı, bu mücadelenin sonuçlarını değerlendirecek ve bütün dünyaya açıklayacaktır." ifadelerini kullandı.

ÇİN'İN BAŞARILARI TÜM DÜNYAYA ÜMİT VERDİ

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, başta Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping olmak üzere Çin devletinin kararlı mücadelesinde çok başarılı sonuçlar elde edildiğinin altını çizdi. Bu sonuçları Çin hükümetinin açıklamalarından öğrendiklerini dile getiren Perinçek, sözlerine şöyle devam etti:

"Bütün dünya açısından bu mücadelenin sonuçları ümit verdi, herkes umutlandı. Koronavirüse karşı mücadelede Çin'in başarıları dünyanın bütün iklimlerinde ve bütün kıtalarında iyimserliği güçlendirdi. Çin başardığına göre, biz de başarırız şeklindeki görüşleri kuvvetlendirdi."

WUHAN'DA YAŞAYAN 10 MİLYON NÜFUS İÇİN YAPILAN TEST HERKESİN HAYRAN KALACAĞI BİR BAŞARI

Doğu Perinçek, Wuhan'da yaşayan 10 milyon vatandaş için yapılan koronavirüs testinin herkesin hayran kalacağı bir başarı olduğunu vurguladı.

"Birincisi, 10 milyon insanı hızla testten geçirmek, Çin'in halk sağlığına verdiği önemi gösteriyor." diyen Perinçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İkincisi, Çin'in halk sağlık sisteminin ve devletinin olanakları ile elindeki teçhizatı da gösteriyor. Yani Çin devleti, halk sağlığına o kadar önem vermiş ki, gerekli her türlü tıbbi cihazı hazırlamış ve bu bela çıktığı zaman hemen harekete geçerek halkın hizmetinde bir sağlık çalışması yürütüyor. 10 milyon insanı bu kadar hızlı bir şekilde test etmek, gerçekten herkesin hayran kalacağı bir başarı."

KORONAVİRÜS İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DAYANIŞMA VE KARDEŞLİĞİ GÜÇLENDİRDİ

Kısa süre önce Çin'in Henan eyaletinin Yalova'ya 50 bin cerrahi tıbbi maske bağışı yapmasına da değinen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bunun son derece memnuniyet verici olduğunu bildirdi. Çin'in Türkiye'ye yaptığı yardımlar ve gönderdiği sağlık malzemeleri için teşekkürlerini sunan Perinçek, Türkiye'nin de Çin'e bazı yardımlar yaptığını, şimdi Çin'in de karşılıklı kardeşliğini ve sorumluluğunu gösterdiğini anımsatarak, "Bu koronavirüs belası, iki ülke arasında dayanışmayı kardeşliği güçlendirdi. Salgınla mücadele konusunda karşılıklı yardımlaşma bizleri sevindiriyor." dedi.

ÇİN, KAMUCU EKONOMİSİNE DAYANARAK KORONAVİRÜS SINAVINDAN BAŞARIYLA ÇIKTI

Çin'e özgü sosyalizm temelinde inşa edilen Çin ekonomisinin çok sağlam olduğuna işaret eden Doğu Perinçek, Çin ekonomisini halkı düşünen ve geniş halk yığınlarının ihtiyaçlarına cevap veren devrimci bir ekonomi olarak yorumladı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, sağlam temelleri nedeniyle Çin ekonomisinin güçlü olduğunu belirterek, "Dikkat edersek dünyada ekonomilerde derin kriz, özel çıkarı esas alan ekonomilerde ortaya çıktı. Kamucu olan ve toplumu esas alan aynı zamanda toplum içerisinde hem devlet girişimi, hem de özel girişim arasında bir uyum sağlayan ve bu uyumu da bir planla kamunun çıkarı ekseninde gerçekleştiren Çin ekonomisi başarı kazandı. Dolayısıyla koronavirüs süreci bir sınav oldu. Bu sınavdan Çin ekonomisi gibi kamucu ekonomiler başarıyla çıkıyor ama kapitalist ekonomiler çok derin krizlere yuvarlanıyor. Bu koşullarda Çin devletinin ekonomik üstünlüğünü çok iyi kullandığını gördük ve sınavdan Çin büyük bir başarıyla çıktı." diye konuştu.  

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE KUŞAK VE YOL'DAKİ ÇALIŞMALARI DAHA DA HIZLANACAK

Doğu Perinçek, Kuşak ve Yol projesinin gelişme stratejisiyle ilerlediğinin altını çizerek Çin Halk Cumhuriyeti'nin emperyalist ekonomiler gibi başka dünya ülkelerini sömüren ve denetleyen amaçlar yürütmediğini söyledi. Perinçek, Kuşak ve Yol üzerinde kazan - kazan ilkesine göre ilişki kurulduğuna vurgu yaparak, "Bu bakımdan Kuşak ve Yol projesi son derece sağlıklı yani ülkeleri gerçekten birbirine bağlıyor. İki tarafın da açık menfaatine olduğu için, ülkeler arasında sağlam ilişkiler kurulmasını sağlıyor. Bu nedenle son derece başarılı bir şekilde gidiyor, ilerliyor. Ayrıca koronavirüs ile mücadele, aynı zamanda Kuşak ve Yol eğilimini de güçlendirdi. Çünkü koronavirüs olayı karşısında emperyalist sistemin çaresizliği ortaya çıktı. Kamucu, plancı ve uluslararası ilişkilerde de karşılıklı yararı gözeten Kuşak ve Yol çizgisi başarı kazandı. O bakımdan önümüzdeki dönemde Kuşak ve Yol'daki çalışmaların daha da hızlanacağı gözüküyor." açıklamasında bulundu.

"İNSANLIK İÇİN ORTAK KADER TOPLULUĞU KURMA KAVRAMI ÇOK AKILLI VE ÇOK DOĞRU BİR ÇÖZÜMDÜR"

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 2017 yılı sonunda Çin'in başkenti Beijing'de gerçekleştirilen Dünya Yüksek Düzeyde Partiler Konferansı'nda bir konuşma yapan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in insan merkezli ilişkileri ve insancıl ilişkileri dünyanın önüne koyduğunu da anlattı. Perinçek, "Bu insancıl, insanı merkeze alan ve insana hizmet eden tutum, en son koronavirüs olayında da tekrar bir sınavdan geçti. Sayın Xi Jinping tarafından temsil edilen insan merkezli çözümler bugün kuvvet kazanmış bulunuyor." ifadelerini kullandı.

Xi Jinping'in insanı merkeze almasının ve bütün insanlık için ortak kaderi dünya kamuoyunun önüne getirmesinin çok akıllı ve çok doğru bir çözüm olduğuna dikkat çeken Doğu Perinçek, şimdi bunun sonuçlarını daha parlak bir şekilde gördüklerini belirterek sözlerini tamamladı.

Haber: Yan Wei / Dong Fangyuan