Küresel toplum riskler ve tehditlerle yüz yüze

Küresel toplum riskler ve tehditlerle yüz yüze

Xinhua

Geriye bakınca, 2020 yılı ne yazık ki Çin-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerinin devam eden Covid-19 salgını ortasında aşağı doğru bir akışa kapıldığına tanık oldu.

Geçen yıl, Çin'in salgına karşı çabalarını karalayarak, Çin'in içişlerine karışarak ve Çin'in ileri teknoloji şirketlerini yaptırımlar getirerek, Washington'daki şahinler iki ülke arasındaki ilişkileri ikili diplomatik ilişkilerin kurulduğundan bu yana en düşük seviyeye çektiler.

İki ülkenin yanı sıra dünyanın da yararına olmak üzere, dev Çin-ABD ilişkileri gemisini yeniden doğru rotasına sokmanın ve sorunsuzca yoluna devam etmesi için sarsıntılardan uzak tutmanın zamanı geldi.

KÜRESEL TOPLUM RİSKLER VE TEHDİTLERLE YÜZ YÜZE

Küresel toplum benzersiz risk ve tehditlerle yüz yüze. Dünyanın iki büyük ülkesi olarak Çin ile ABD'nin zorlukları yenmek, tehditlere karşı durmak ve kalkınmayı sürdürmek için birbirleri ve tüm dünya ile birlikte çalışması gerekiyor.

Covid-19 salgınını yenmek için uluslararası toplumun ortak çaba göstermesi şart. ABD ile Çin gibi güçlü kapasitelere sahip ülkeler en büyük sorumlulukları üstlenmeli ve örnek olarak öncülük etmelidirler.

ABD dünyada en çok Covid-19 vaka sayısına sahip ülke olarak, salgının sürekli yeniden canlanması ile uğraşırken, ilk alarmı veren ilk ülke olan Çin fiilen virüsün yayılmasını ülke içinde kontrol altına aldı ve virüsü kontrol etme konusunda önemli klinik deneyim kazandı.  Dolayısıyla, Çin ile ABD uluslararası toplumun sorumlu üyeleri olarak, tedavi, aşı ve kritik tıbbi malzeme tedariki gibi alanlarda iş birliği yaparak salgına karşı küresel mücadeleye daha fazla katkıda bulanacaklardır.

Buna ek olarak dünya ekonomisi salgının ortasında yalpalarken dünyanın en büyük iki ekonomisinin, küresel ekonominin en erken zamanda yeniden büyüme rotasına girmesine yardım etmek için, kendi ekonomilerini ve ticaret bağlarını istikrara kavuşturması gerekiyor.

COVID-19 SALGININI YENMEK İÇİN ULUSLARARASI TOPLUMUN ORTAK ÇABA GÖSTERMESİ ŞART

Uluslararası Para Fonu (IMF), ekimde açıklanan son Dünya Ekonomik Raporu'nda küresel ekonominin 2020'de yüzde 4,4 küçüleceğini tahmin etti ve krizden çıkış yolunun muhtemelen "uzun, eşitsiz ve oldukça belirsiz olacağı" uyarısında bulundu.

Çin, 2020'de pozitif büyümesi beklenen ek büyük ülke olarak, küresel ticareti destekleme ve ekonomisini dışa daha açmaya kararlıdır, bunun ABD dâhil salgının sert darbeler vurduğu diğer ülkelere somut yararları olacaktır.

Bu anlamda, Washington'daki bazı Çin düşmanı politikacıların çığırtkanlığını yaptığı Çin ekonomisinden kopma fikri, dünyadaki en büyük tüketici piyasasından kendisini izole etmenin yanı sıra salgından sonra hızla toparlanma fırsatını kaçırmaktan başka bir şey değildir.

İşin doğrusu, Washington'ın engellemelerine rağmen, Amerikan halkı tutumunu açıklıkla belli etti. The New York Times'da yakında yayınlanan bir haber, ABD yönetiminin Çin mallarına gümrük vergileri koymasına rağmen Amerikalılar aslında salgın sırasında, daha fazla Çin-yapımı mal aldı ve mobilya, elektrikli aletler ile oyuncak satışları karantinaya rağmen artışa öncülük etti.

Küresel salgınla baş etmek ve sendeleyen dünya ekonomisini istikrara kavuşturmanın yanı sıra, Çin ile ABD'nin insanlığın ortak geleceği ile ilgili konularda da daha fazla iş birliği yapabileceği bekleniyor.

İNSANLIK VE TARİHE KARŞI SORUMLULUK DUYGUSU İLE HAREKET EDİLMELİ

Bu konuda iki konu öne çıkıyor; iklim değişikliği ile mücadele ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi. İkisi de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyesi olan ABD ile Çin bu konularda belirleyici rol oynadılar ve oynamaya devam etmeleri bekleniyor.

İki ülke insanlık ve tarihe karşı sorumluluk duygusu ile hareket ettiği, iki halkın yanı sıra bütün dünyanın temel çıkarlarını akıllarından çıkarmadıkları sürece, bütün gezegene büyük katkılarda bulunabilirler.

İki tarafın da önceliği karşılıklı saygı ve eşitlik ilkelerini savunmak, farklılıkları rafa kaldırırken ortak zeminler aramak ve kazan-kazan iş birliğine bağlı kalmaktır.

Ancak böyle yaparak, dev Çin-ABD gemisi doğru rotada kalabilir, gizli resifler ve kayalardan uzak durabilir ve ters akımlar ile fırtınalı havalarda güvenle yol alabilir. Bu iki ülke ve genel olarak dünyanın yararına olacaktır.