Küresel barış ortamı ABD tarafından yok ediliyor

Küresel barış ortamı ABD tarafından yok ediliyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 21 Temmuz'da Houston Çin Konsolosluğunun kapatılmasını emrettikten sonra Çin, misilleme olarak Chengdu'daki ABD Konsolosluğu'nun kapatılması talimatını verdi. 

ABD yönetimi, Çin'in ABD'deki fikri mülkiyet ve kişisel bilgilerini çalma iddiasını destekleyecek hiçbir kanıt sunmadan Houston'daki Çin konsolosluğunun kapatılması emrini vermişti. Bundan önce ABD, ikili ilişkileri uçurumun eşiğine iten bir dizi adım daha atmıştı. Beyaz Saray'ın ABD'nin Çin'e stratejik yaklaşımı hakkındaki raporu, Çin ile olan katılım politikasının başarısız olduğu sonucuna varıyor. Bu nedenle, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ve Hong Kong Özel İdare Bölgesi'ndeki insan hakları konuları, Beijing'e karşı ticaret savaşı ve Çin kurumları ile teknoloji ve mali savaş gibi bir dizi sorun yaratıldı.

Son zamanlarda, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Çin'i "anormal bir ülke" olarak nitelendirdi ve nedeninin Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) olduğunu iddia etti. En çarpıcı şekilde, açıkça Çin liderliğinde bir değişiklik çağrısında bulundu. ABD, bu kez Çin ile yeni bir "Soğuk Savaş"ı tetiklemek istiyor gibi görünüyor. Bu, uluslararası ilişkilerin momentumuna karşı, ortak kalkınma ve refah elde etmek için güveni ortadan kaldıran bir girişime dönüşüyor.

VİYANA SÖZLEŞMESİ VE BM ŞARTI İHLAL EDİLDİ

ABD'nin uygun diplomatik protokol olmadan Houston Konsolosluğu'nu kapatması kanunlara aykırıdır. Açıkça Birleşmiş Milletler (BM) Şartları ve Diplomatik İlişkiler Viyana Sözleşmesi'nin ihlalidir.

Çin yeni bir "Soğuk Savaştan" kaçınmak istemesine rağmen, ABD'nin bir savaşa başlama girişimine yanıt vermeye hazır olmalıdır. Trump'ın yeniden seçilme şansını artırmak için Çin'i suçlama konusundaki siyasi ihtiyaç göz önüne alındığında, ABD yönetimi daha tehlikeli adımlar atabilir ve bu da ikili ilişkileri daha da kötüleştirebilir.

Çin'in ABD'nin yeni bir "Soğuk Savaşı" tetikleme girişimine yanıt vermekten başka seçeneği olmamasına rağmen, Washington ve Beijing'in soğuk bir savaş ile sıcak bir savaş arasında mesafe olduğunu akıllarında tutmaları gerekiyor. Soğuk Savaş sırasında, ABD ve Sovyetler Birliği birkaç krize rağmen sıcak bir savaştan kaçınmayı başardı. Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı sırasında bile, Washington ve Moskova doğrudan ABD-Sovyet çatışmasından kaçındı. Dahası, Küba Füze Krizini risklerle de olsa kurtarıcı bir şekilde yönettiler.

Çin ve ABD de bu tür krizleri yönetmek zorunda. En azından bir miktar "soğuk barış gündemi" yönetmeleri gerekiyor. Sahip oldukları ileri teknolojiler göz önüne alındığında, uygun iletişimin sürdürülmesi ve güvensizlik nedeniyle askeri bir çatışmadan kaçınılması, gelecekte barış için çok önemli olacaktır.

Kaynak: China Daily