Küçük kasabanın çobanları güzel bir yaşamı kucaklıyor

Küçük kasabanın çobanları güzel bir yaşamı kucaklıyor

Binalar düzenli, asfalt yollar geniş ve temiz, süpermarketlerde ürünler çeşitli, restoranlar, hastaneler, okullar, kültür meydanları, jimnastik salonları ve diğer kamu hizmet tesisleri mevcut, yolda yürüyen insanların yüzlerinde ise gülümsemeler.

Bütün bunlar uyumlu ve mutlu bir yaşam atmosferini ortaya koyuyor. Burası, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Altay bölgesinin Qinghe ilçesinde yer alan Akdağ adlı küçük bir kasaba.

                                                                                                                

Akdağ kasabası, yerel hükümetin yoksullukla mücadele çalışmaları kapsamında 2016 yılında gobi bölgesinde kurulan büyük bir yerleşim merkezi. Eskiden göçebe bir yaşam süren çobanlar, günümüzde çetin doğa şartları, kötü konaklama koşulları ve düşük gelir gibi olumsuz unsurlardan kurtularak, çağdaş teçhizatlı konforlu yerleşim merkezlerinde oturabiliyor.

Akdağ kasabasının toplam nüfusu 6 bin 403'ü buluyor. Bunlardan 3 bin 318'ini, daha önce göçebe halinde ve kerpiç evlerde yaşayan çobanlar oluşturuyor. Yerel hükümet kasabaya taşınan çobanların yaşam koşullarını düzeltmek için 600 milyon yuan yatırım yaptı. Toplu konutlar, okul, hastaneler, içme suyu fabrikası, atık su işleme tesisi, kazan dairesi, doğal gaz, sivil işler hizmet merkezi ve 32 kilometre uzunluğunda karayolu inşa edildi.

Çobanların yeni yerleşim yerindeki hayata alışmalarına yardım etmek için kasabaya 35 hükümet yetkilisi, 91 öğretmen ve 18 sağlık personeli gönderildi. Bu sayede, çobanlar sadece 3 ay kadar kısa bir süre içinde kasabadaki yeni yaşama alışabildi.

Yerel hükümet, kasabaya taşınan çobanlara geçim kaynaklarını artırmak için de yoğun çaba harcadı. Her birine 0,6 hektarlık arsa dağıtıldı. Çobanların hayvan yetiştiriciliğinin yanı sıra, kasabada yer alan 13 işletmede iş yapmaları teşvik edildi. Eskiden aylığı sadece bin yuan olan çobanlar, şimdi ayda 3 bin-5 bin yuan kazanabiliyor.

                                                                                                       

Çobanlardan Eyüphan, yeni evine taşındıktan sonra, hastanelerle okulun evine çok yakın olması sayesinde tedavi ve eğitim hizmetine kolaylıkla erişebileceklerine dikkat çekti. Eyüphan gelecekte hayvan yetiştiriciliği konusunda kendisini var gücüyle geliştireceğini, eşinin ise sütlü çay dükkanını verimli şekilde işleteceğini, böylece daha güzel bir yaşamı kucaklayacaklarını kaydetti.

Akdağ kasabası, Xinjiang'ın yoksullukla mücadele çalışmalarında kaydettiği birçok başarıdan sadece bir tanesi. 2019 yılı sonu itibariyle Xinjiang'da yoksulluktan kurtulan nüfus 2 milyon 923 bini aştı. Yoksulluk oranı yüzde 1,24'e düştü. Xinjiang halkı, Çin'in diğer kesimlerindeki halklarla birlikte, yoksullukla mücadelede nihai zafer kazanmak için ortak çaba harcamaya devam ediyor.