Kosova'da koalisyon hükümeti düştü

Kosova'da koalisyon hükümeti düştü

Kosova'da mecliste güvenoyu alamayan Başbakan Albin Kurti önderliğindeki koalisyon hükümeti göreve geldikten yaklaşık 2 ay sonra düştü.

Koalisyon ortağı olan Kosova Demokratik Birliği (LDK) tarafından meclise sunulan ve yaklaşık 10 saat süren oturumda görüşülen gensoru önergesine 82 milletvekili "evet", 32 milletvekili "hayır" ve 1 milletvekili "çekimser" oy kullandı.

Meclis oturumunda yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılmasını önlemek amacıyla alınan önlemler kapsamında milletvekilleri 1,5 metre arayla otururken, eldiven ve maske taktı, kürsü sık sık dezenfekte edildi.

Hükümet ortağı Kendin Karar Al Hareketi'nin de genel başkanı olan Kurti, konuşmasında hükümetinin görevde olduğu 50 gün boyunca aldığı karar ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi, gensoru önergesinin amacının vatandaşları hükümetsiz bırakmak olduğunu söyledi.

Hükümetin düşürülmesinin nedeninin İçişleri ve Kamu Yönetimi Bakanı Agim Veliu'nun görevden alınması veya Sırbistan ile Bosna Hersek'ten ithal edilen ürünlere uygulanan yüzde 100 gümrük vergisi olmadığını dile getiren Kurti, bunun Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Sırbistan ile Kosova arasındaki diyalog sürecinden sorumlu özel temsilcisi Richard Grenell arabuluculuğunda Washington'da gerçekleşen Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic arasında varılan anlaşmaya yol açmak için olduğunu savundu.

Covid-19 önlemleri kapsamında Cumhurbaşkanı Thaçi'nin olağanüstü hâl (OHAL) talebi konusuna da değinen Kurti, "Bugün, olağanüstü hâlin ilan edilmemesinden dolayı mutluyum, bir hafta önce Kosova'da darbe girişimi vardı. Bununla ilgili tüm konuşma dökümleri çıkacak." dedi.

LDK Meclis Grup Başkanı Arben Gashi de Başbakan'ın İçişleri ve Kamu Yönetimi Bakanı'nı haksız yere görevden aldığını belirtti.

Yeni hükümetin 50 günden az bir zamanda yolsuzlukla mücadelede güven verdiğini belirten Gashi, ancak LDK ile koalisyona ve Kurti'nin tavırları sonrasında askerlerini Kosova'dan çekmek ile karşı kalan ABD ile yapıcı olmayan bir şekilde hareket ettiğini ifade etti.

Kendin Karar Al Hareketi Meclis Grup Başkanı Recep Selimi de ülkenin koronavirüs ile mücadele ettiği bir zamanda LDK'nin gensoru vererek vatandaşın çıkarını bir kenara bıraktığını dile getirdi.

Böylece mecliste güvenoyu alamayan Başbakan Albin Kurti önderliğindeki koalisyon hükümeti göreve geldikten yaklaşık 2 ay sonra düştü.