Koronavirüs test kitleri için lisans verildi

Koronavirüs test kitleri için lisans verildi

Shanghai sokakları bu Bahar Bayramı'nda son derece sessiz. Fakat şehirdeki bir biyoteknoloji şirketi, koronavirüsü test kiti geliştirmek için yoğun mesai sürdürüyor. Yeni koronavirüsün genetik dizisi 10 Ocak'ta yayınlandığından, diğer şirketler de çalışmaya koyulmuş durumda.

Bu test kitleri virüsü tanımlamada ne kadar doğru? Liferiver şirketi tarafından geliştirilen test kiti, yeni virüsü ayırt etmek için üç geni tanımlama yoluna gidiyor. Şirket laboratuvar testlerine göre, kitlerinin koronavirüsünü iki saatten az bir sürede yüzde 100 doğrulukla tespit edebileceğini iddia ediyor.

LİSANS SAĞLANDI

Bu gibi test kitleri, tedavi özelliğine sahip olmayan medikal cihaz olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla reçetesiz biçimde sağlık merkezlerinden satışı yapılabilir. Wuhan'daki doktorlar malzeme eksikliğinden şikâyetçi. Pazar günü, Liferiver dahil olmak üzere birçok şirket, yeni virüs için test kitleri için Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi'nden resmi lisans aldı.

Daha fazla test kiti, koronavirüs ile mücadelede bir adım. Buna rağmen büyük zorluklar devam ediyor. Şirket, tıbbi çalışanların enfekte olma ihtimalini ortadan kaldırmak için kitlerin robotik makinalar ile kullanılmasını öneriyor. Fakat küçük hastanelerde böyle bir üst donanım henüz yok. Hükümetin hâlâ ön saflarda mücadele veren doktor ve hemşirelerin yükünü hafifletmek için çalışmalar sürdürmesi gerekiyor.

Kaynak: CGTN