Koronavirüs sadece Çin'i değil tüm dünyayı ilgilendiriyor

Koronavirüs sadece Çin'i değil tüm dünyayı ilgilendiriyor

Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping cuma günü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Trump, Çin'in ekonomik büyümesine olan güvenini dile getirirken, ABD'nin Çin'in yeni koronavirüsünü kontrol etme çabalarını tamamen desteklediğini söyledi. İki lider, birinci faz anlaşmasında belirtilen taahhütlere uyma kararını da tekrarlardı.

Koronavirüsün patlak vermesi Çin ve dünya ekonomisini etkileyecektir. Durum kötüleşirse, ABD ekonomisi de büyük yaralar alacak. Çin-ABD iş birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.

Washington, bu kritik süreçte Beijing üzerinde daha fazla baskı yapmamalı, hatta diğer uluslara Çin ekonomisinden ve teknolojisinden "ayrışma" çağrılarını sonlandırmalıdır.

PETER NAVARRO ÇİN KARŞITI POLİTİKALARIN ALTINDA YATAN İSİMLERDEN BİR TANESİ

Bir görüşe göre, koronavirüsü artmaya devam ederse, Trump yönetimi Çin ithalatına uygulanan vergi tarifelerini durdurmayı düşünmelidir. Beyaz Saray ticaret danışmanı ve Çin karşıtı bir ekonomist olan Peter Navarro da ocak ayı sonunda Washington'un tarifeleri sürdürmesi gerektiğini savunarak bu fikri reddetti.

4 binden fazla ABD şirketi, Çin ürünlerine muadil veya düşük maliyetli alternatifler bulamadıklarını söyleyerek Çin ithalat tarifeleri için muafiyet taleplerinde bulundu. Ancak Trump yönetimi, işletmelerin karşılaştığı zorlukları göz ardı ederek tarifeleri savundu.

ÇİN KÜRESEL TEDARİK ZİNCİRİNDE TEMEL TAŞIYICI

Devam eden salgının Çin'de faaliyet gösteren ABD şirketleri üzerinde olumsuz bir etkisi oldu. Çin hâlâ küresel tedarik zincirinde temel bir rol oynamakta. Hastalık nedeniyle bazı fabrikaların üretiminin askıya alınması kaçınılmaz olarak küresel tedarik sürecini etkiledi. Shanghai'da bulunan Amerikan Ticaret Odası tarafından yapılan bir araştırmaya göre, üye şirketlerin yüzde 87'sinin koronavirüsü salgınından etkileneceği belirtiliyor.

Çinli teknoloji şirketleri Çin ekonomisini istikrarlı tutmakta önemli bir rol oynarken, Trump yönetimi Çinli şirketlere karşı "Soğuk Savaş" planlarını artırıyor. ABD hükümeti, Çin'e yüksek teknolojili ürünlerin ihracatı konusunda daha fazla kısıtlama getirdi.

Washington, Çin'e yönelik yıkıcı ekonomik politikalar izlemeye devam ederse, sadece hoşgörüsüz ve ahlaksız olarak görülmeyecek, aynı zamanda bu politikalar ABD ekonomisini ve dünyadaki diğer ülkeleri de önemli ölçüde etkileyecek. Salgın etkili bir şekilde kontrol edilemezse veya Çin ekonomisi büyük bir gerileme yaşarsa, ABD de büyük bir bedel ödeyecek.

Kaynak: Global Times