Korkutan ışık gök taşı çıktı

Korkutan ışık gök taşı çıktı

Önceki gece Türkiye'nin doğusunda gökyüzünü aydınlatan ışık hüzmesi ve ardından gelen patlama sesi vatandaşlarda korku yarattı. Çeşitli teoriler üretilen gökyüzü olayının gök taşı olduğu belirlendi.

Türkiye'nin doğu bölgesinde birçok ilde önce ışık parlaması ardından da patlama sesiyle gözlemlenebilen gökyüzü olayının gök taşı düşmesi olduğu tespit edildi. Olayın hemen ardından NASA ile temasa geçen Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi Yürütücüsü ve Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan, Hürriyet'e şunları söyledi:

NASA DA İNCELİYOR

"Gökyüzünde ortaya çıkan ve Erzurum, Erzincan, Trabzon gibi illerden gözlemlenebilen görüntü tipik bir gök taşı olayı. Görüntülerde büyük ışık parlaması görülüyor. Net bir doğrultusu var, iki üç dakika sonra da patlama sesi duyuluyor. Bazı bölgelerde de yer sarsıntıları tespit edildi. Tüm bu veriler ışığında hadisenin kesin olarak gök taşı olayı olduğunu söyleyebiliriz. Elimizde şu an itibariyle çok sayıda video var. Bunları inceliyoruz. Olayın hemen ardından NASA SETI Enstitüsü ile de irtibata geçtik. Araştırmacı Peter Jenninskens ile birlikte çalışmaya devam ediyoruz. NASA da kendi uydularını kullanarak olayı inceliyor. Göktaşının geliş yönünü ve yörüngesini bulmaya çalışıyoruz. Geldiği düşünülen ana gövdesi bir asteroit de olabilir, kuyrukluyıldız da olabilir. Bu bilgi çok kıymetli bir bilgi olacak. Tabii bu biraz zaman alabilir. Türkiye'de en son 2015'te Bingöl şehrinde böyle bir olay yaşanmıştı. Bingöl'deki olayın aydınlanması dört sene sürmüştü. Bu tür gök taşı düşmeleri meteor yağmurlarının olduğu dönemlerde görülebiliyor ancak, burada olduğu gibi beklenmeyen anlarda da yaşanabilir. Meteor yağmurlarının olmadığı dönemler için öngörülebilir bir durum değil."

Kaynak: Hürriyet / Eray Görgülü