Kolombiya'da genel grevin ardından protestolar başladı

Kolombiya'da genel grevin ardından protestolar başladı

Dünyayı sarsan protesto dalgasının son durağı Kolombiya oldu.

Binlerce Kolombiyalı, başkent Bogota sokaklarında sağcı Devlet Başkanı Ivan Duque yönetiminin politikalarını protesto etmek için gösteriler düzenlemeye başladı. Gösterilere sendikalar, öğrenciler, muhalefet partileri ve yerli örgütler katılıyor.

Ülkenin önde gelen sendika liderlerinden biri olan Robert Gomez, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Yaşanan, ulusal bir uzlaşı diyaloğu da dâhil olmak üzere bugünden sonra gözden geçirilmesini umduğumuz şartların birikimidir." ifadelerini kullandı.

Kolombiya makamları ise, ordunun başkentte ve diğer kentlerde "stratejik tesisleri" korumak için görevlendirildiğini açıkladı.

Yetkililer, protesto gösterilerinin büyük ölçüde barışçıl olduğunu bildirse de çevik kuvvet polisi, Bogota'da ve ülkenin batısındaki Cali kentinde yaşanan çatışmalarda göstericileri dağıtmak için biber gazı kullandı.

Duque'nin sağcı hükümetinin popülaritesi, 18 ay önce düzenlenen seçimlerden bu yana zayıfladı. Buna sebep olarak da FARC örgütü ile yapılan anlaşmanın çökmesi, uyuşturucu kaçakçılığının yayılması ve Venezuela'dan gelen 1,4 milyon mülteci gösteriliyor.

Kaynak: Sputnik Türkiye