Kolbaşı: Çin'in dışa açılma boyutunun genişlemesi küresel ekonomiye faydalı

Kolbaşı: Çin'in dışa açılma boyutunun genişlemesi küresel ekonomiye faydalı

Çin'in yıllık meclis toplantıları esnasında ülkenin dışa açılma boyutunun genişletileceği bildirildi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'na (DEİK) bağlı Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve Türk-Çin İş Konseyi Başkan Yardımcısı Murat Kolbaşı, Çin'in dışa açılma boyutunun genişletilmesinin, Covid-19 salgınından büyük zarar gören küresel ekonominin yeniden kalkındırılmasına fayda getireceğini belirtti.

1992 yılında Çin'le ticaret yapmaya başlayan, Shanghai ve Hong Kong'da ofisler açan Murat Kolbaşı, Çin'de her yıl düzenlenen İki Toplantı'ya yoğun ilgi gösterdiğini dile getirdi.

Bu yıl açıklanan hükümet çalışma raporunda dış ticaret ve yatırım alanlarında olumlu sinyaller verildiğini ifade eden Kolbaşı, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Serbest bölgelere, dış ticaretin teşvikine önem verildiğini gördüm. İlk dikkatimi çeken o oldu. Yabancı sermayeyle daha arkadaşça, daha yatırıma teşvik eden bir yapı oluşacağını okudum."

"TÜRKİYE İHRACATTA AVANTAJ YAKALAYABİLİR"

Kolbaşı, Türkiye ile Çin arasındaki ticaretin de Covid-19 salgınından etkilendiğini, özellikle turizmin salgından büyük zarar gördüğünü söyledi.

Geçtiğimiz günlerde, Türk şirketlerinin Çin'e süt ürünleri satmasına izin verilmesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kolbaşı, bu gelişmenin iki ülke arasındaki ticaretin pekiştirilmesi için büyük önem taşıdığını belirtti.

İki ülkenin gıda alanında daha kapsamlı bir iş birliği gerçekleştirmesi gerektiğini kaydeden Kolbaşı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Süt ürünü zor bir ürün. Çin, süt ürününe onay verdikten sonra, diğer ürünlerde daha rahat anlaşılabileceğini ümit ediyorum. Eğer burada ikili anlaşmaları yapabilirsek, Türkiye gıda ihracatı konusunda önemli bir avantaj da yakalayabilir."

"ÇİN, ÇÖZÜM ODAKLI BEYANLAR VERİYOR"

Murat Kolbaşı, Türkiye'nin süt ürünlerinin Çin'e satılmasına izin verilmesinin de Çin'in açık bir küresel ekonomi oluşturulmasına yaptığı katkılardan biri olduğunu belirtti.

Çin'in her zaman çok taraflılıktan yana olduğuna işaret eden Kolbaşı, şu ifadeleri kullandı:

"Çin Halk Cumhuriyeti, genel olarak bütün konularda, sadece ticarette değil, daha uzlaşmacı, daha çözüm odaklı beyanlar veriyor ve bu yönde de adımlar atıyor."

Murat Kolbaşı, bunun yanında, Çin'de devam eden İki Toplantı'da açık bir küresel ekonominin güçlendirilmesi için çaba gösterileceğinin bildirildiğini, bunun salgından etkilenen küresel ekonominin yeniden kalkındırılması için faydalı olacağını ifade etti.

Kolbaşı, daha açık bir Çin'in, küresel ekonominin istikrarlı gelişmesine daha büyük katkılar yapacağını kaydetti.

Diğer yandan, geçen yıl Hong Kong'da meydana gelen şiddet olaylarının kendi işlerine de zarar verdiğini hatırlatan Kolbaşı, ortaklarının Hong Kong'a gitmeyi bile istemediklerini ifade etti.

Çin Ulusal Halk Meclisinde ortaya koyulan Hong Kong'la ilgili karar taslağını desteklediğini belirten Kolbaşı, şunları söyledi:

"Kararın uygulanmasını ben de arzu ederim. Neticede bu bölgenin Çin Halk Cumhuriyeti ile beraber uyumlu olması bizim de tercihimiz. Oradaki beyan da öyle zaten. Ümit ediyorum, öyle olur."