Kişi başına düşen GSYİH 10 bin doları aştı

Kişi başına düşen GSYİH 10 bin doları aştı

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu basın sözcüsü Meng Wei, dün yaptığı açıklamada, 2019 yılında Çin'de kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) 10 bin Amerikan dolarını aşmasının, Çin'in yüksek gelirli ülkeler ligine sağlam bir adım atmasının simgesi olduğunu kaydetti.

Sözcü Meng, dün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, adı geçen ilerlemeyle Çin'in kapsamlı devlet gücünün arttığını, üretim gücü ve halkın yaşam seviyesinin yükseldiğini belirtti. Meng, bunun Çin'de orta hali refah toplumun kapsamlı şekilde inşa edilmesinde kaydedilen önemli bir başarı sayıldığını dile getirdi.

Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen GSYİH'nin genel olarak 30 bin doları aştığına dikkat çeken Meng Wei, Çin'in halen dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi konumunda olduğunu söyledi.

Meng Wei şunları ekledi:

"Aralık ayındaki rakamlara göre, günümüzde Çin ekonomisinin işleyişinde üretim, tüketim, beklentiler ve fiyatlardaki iyileşmelerle birlikte olumlu değişiklikler görülmektedir. Bu değişiklikler, uygulanan bir dizi politikanın sonucudur ve Çin ekonomisinin dev esnekliğe ve potansiyele sahip olduğunu yansıtmaktadır. Günümüzde yurt içi ve dışındaki ortamın karmaşık olmasına, belirsiz unsurların nispeten fazla olmasına rağmen, 2020 yılındaki gelişme eğilimine bakıldığında, Çin ekonomisi istikrarlı işleyişini korumak için sağlam temele ve elverişli koşullara sahiptir."