Kırsal yaşam sevdalısı Çinli kadın bize ne öğretebilir?

Kırsal yaşam sevdalısı Çinli kadın bize ne öğretebilir?

Çinli genç kadın, doğanın içindeki yaşamını gösteren videolarıyla gündem oldu. 30 yaşındaki Li Ziqi'nin sadece YouTube'daki takipçilerinin sayısı 8,5 milyonu aştı.

Paylaştığı videolarda, Li'yi genellikle yemek pişirirken görüyoruz. Ancak bu süreç, sıradan yemek programlarındaki örneklere hiç benzemiyor. Li, tohum da ekiyor, toprağı da sürüyor, sebze ve meyveleri de kendi elleriyle topluyor.

Li'nin en büyük zevki ise tamamen doğal hayatın içinde yetiştirdiği ürünlerle yine doğal yollardan hazırladığı lezzetli yemekleri büyükannesiyle paylaşmak.

Genç kadın, aynı zamanda, Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin kırsal kesiminde yaşayan bir zanaatkâr. 3D yazıcılar, lazerli kesim makineleri kullanmak yerine, ahşap ve hatta fasulye sırığını kullanarak birbirinden güzel eserler yaratıyor. Li'nin civardaki bir alandan kestiği bambulardan yaptığı yataklar ve şezlonglar büyük beğeni topluyor.

Bunun dışında, kendi ipek böceklerini yetiştirerek büyükannesi için bir yorgan yapan Li, tamamen doğal malzemelerden kâğıt, ruj ve abajur gibi eşyalar da üretiyor. Genç kadının videolarında, alışveriş çılgınlığına, tüketim hırsına kendini kaptırmadan kendine nasıl masalsı bir hayat kurduğuna tanıklık ediyoruz.

Lİ ZİQİ KİMDİR?

1990 yılında doğan Li Ziqi, altı yaşında babasını kaybetmesinden bu yana büyükannesiyle Sichuan'a bağlı Mianyang kentinin kırsal bölgesinde yaşıyor. El işlerine yatkın olan Li, hem büyükbabasının marangozluk işlerine hem de büyükannesinin ev işlerine küçük yaşlarda yardım etmeye başladı.

Li, çok zorlu koşullarda yetişti. Dedesi ve büyükannesinin geliri fazla değildi. Verilen "maddi destekler" sayesinde okula gidebildiğini söyleyen Çinli genç kadın, henüz 14 yaşındayken kente giderek çalışmaya başladı. Büyükannesinin 2012 yılında rahatsızlanması, onu çocukluğunun geçtiği eve döndürdü.

Memleketine döndükten sonra Li, yerel ürünleri satmak için online bir mağaza açtı. Satışlarını artırmak istiyordu. Bu yüzden, 2016 yılında sattığı ürünlerin nasıl yaratıldığına dair kısa videolar hazırlamaya başladı. Videolarda, kırsal kesimdeki yaşamını da gösteriyordu.

Li, videolarıyla ilgili konuşurken, "İnsanların izleyeceği ve rahatlayacağı bir şeyler yaratmak istedim. Hepimiz büyük stres altındayız. Uzun ve yoğun bir günün ardından videolarımı tıklayarak, endişelerini ve baskılarını azaltabileceklerini umuyorum." ifadesini kullanıyor.

Ancak, videoların altındaki yorumlara bakıldığında farklı veya negatif yorumlar da dikkat çekiyor. Kimine göre, Li'nin gösterdiği hayat gerçek değil; videolar, bir ekip tarafından kurgulanarak hazırlanıyor.

Şurası bir gerçek ki Li Ziqi'nin videoları Çin içindeki ve dışındaki izleyiciler tarafından sıkı şekilde takip ediliyor.

Çinli online seyahat sitesi ctrip'in Bahar Bayramı tatiliyle ilgili verilerine göre, Li Ziqi'nin yansıttığı doğal yaşamı merak edenlerin, bu yüzden tatilini kırsal kesimdeki turistik noktalarda geçirmeyi tercih edenlerin sayısı bu yıl yüzde 280 arttı.

KIRSAL ZEVKLER Lİ SAYESİNDE YENİDEN CANLANDI

Li Ziqi'nin videolarda gördüğümüz işleri yapacak bilgi ve beceriye doğuştan sahip olmadığı aşikâr. Ancak, o etrafındaki her şeyi ve herkesi birer öğretmen olarak görüyor. Üniversite eğitimi almamış olan Li, kendi kendini disipline ederek öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor.

Li Ziqi'nin Çin kültürünün gerçek manasını yeniden tanımladığını, onun videolarını izleyenlerin bu kültüre daha çok merak duyduklarını düşünenlerin sayısı hiç de az değil.

Genç kadın, orta ve üst sınıfın tercih ettiği kaligrafi, şiir ve taiji gibi kültürel unsurlarla ilgilenmek yerine, köylü, çiftçi, bahçıvan, terzi, marangoz ve aşçı gibi rollere bürünerek daha geniş bir kitleyle bağ kuruyor.

Li Ziqi, Rudolf P. Hommel'in kaleme aldığı China at Work başlıklı kitabı da gerçeğe dönüştürdü. Hommel, bu kitabı yazmak için sekiz yıl boyunca araştırmalar yapmış, Çinlilerin kullandığı balta, testere, balık ağı ve el arabası gibi araçlar hakkında bilgi toplamıştı. Li Ziqi de sıradan Çinli köylülerin işlerini ve günlük yaşamlarını videolarına taşıyarak yabancıların Çin'i daha iyi anlamalarını sağladı.

Bunun yanında, Li Ziqi'nin hayat tarzının kırsal yaşamın cazibesini yeniden artırdığı da belirtiliyor.

Kırsal kesim ile kentler arasındaki farklılık ve uyuşmazlıklar dünyanın birçok ülkesinde mevcuttur. Söz konusu farklılıklar, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) romantik komedilere konu olabilir. Örneğin, kentte yaşayan zarif bir kadın avukat, köyde yaşayan, av tüfeğine sahip ve ağır bir aksanla konuşan bir adama aşık olabilir.

Çin'in kırsal bölgeleri, onlarca yıldır kentlere göre çok daha düşük bir yaşam standardını temsil ediyordu. Standartları yükseltmenin tek yolu ise "köyden çıkmak", yani kentlere göç etmek olarak görülüyordu.

Böyle bir ayrım temelinde, kırsal yaşamın popüler kültürde, ya köylerde doğmuş aydınların hüznüyle ya da kentlilerin uzaktan gösterdiği sempatiyle ilişkili olduğu söylenebilir.

Li Ziqi'nin videolarının Çin'de başlattığı tartışma, kırsal yaşamın düşük kaliteli ve ucuz bir seçimden ziyade, alternatif bir yaşam tarzı olarak görülmesini de sağladı.

Videolarda kırsal yaşamın kolaylıkla elde edilen zevkleri gösterilirken, Li'nin kendi aklını ve duygularını kullanarak bu zevkleri çoğaltması da dikkat çekiyor.

Bazı insanlar, doğrudan çevrelerinin bir ürünü haline gelirken, Li Ziqi ise çevreyi kendi ürünü olarak tasarlıyor. Bazı insanlar sorunlarla karşılaşınca sadece şikâyet ederken, Li Ziqi ise sorunları kendi kendine çözmede ustalaşıyor.

Li Ziqi, kentlerde yaşayanlara da köylerde yaşayanlara da ilham vererek, sıradan bir günün bir sanat eserine dönüşebileceğini gösteriyor.