“Kimse 'Ortak Bildiri' bahanesiyle Hong Kong'un işlerine karışamaz”

“Kimse 'Ortak Bildiri' bahanesiyle Hong Kong'un işlerine karışamaz”

Çin Dışişlerinden yapılan açıklamada, herhangi bir ülke ve örgütün "Çin-İngiltere Ortak Bildirisi" bahanesiyle Hong Kong'un işlerine müdahale etme hakkına sahip olmadığı belirtildi.

24-26 Ağustos günlerinde Fransa'da düzenlenen G7 Zirvesi'nde yayımlanan liderler bildirgesinde, "Çin-İngiltere Ortak Bildirisi"nin devamlılığı ve önemi yinelenerek şiddetten kaçınılması çağrısı yapıldı.

Bugünkü basın toplantısında konuya değinen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in G7 bildirgesindeki Hong Kong ile ilgili sorumsuz açıklamalara kararlılıkla karşı çıktığını ifade etti.

Hong Kong'un işlerinin tamamen Çin'in içişleri olduğunun altını çizen Sözcü, herhangi bir yabancı hükümet, örgüt veya şahsın, "Çin-İngiltere Ortak Bildirisi" bahanesiyle Hong Kong'un işlerine müdahale etme hakkına sahip olmadığını dile getirdi.

Geng, "Hong Kong'da meydana gelen protesto ve şiddet faaliyetleri iki ayı aşkın bir müddettir devam ediyor. Bu süreçte Hong Kong'da hukukun üstünlüğü, toplumsal düzen, ekonomik durum, halkın yaşamı ve Hong Kong'un dünyadaki imajı ciddi darbeye uğradı. Kendi işlerimizi yine kendi uygun gördüğümüz şekilde çözeceğiz. " diye konuştu.

"Çin-İngiltere Ortak Bildirisi"nin nihai hedefi ve çekirdek içeriğinin Hong Kong'un Çin'in egemenliğine geri dönmesi olduğunu da kaydeden Geng, Hong Kong ana vatana kavuştuktan sonra Çin hükümetinin bölgeyi Anayasa ve Hong Kong Temel Yasası doğrultusunda yönettiğine işaret etti.

Geng Shuang, uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel kuralları gereğince, herhangi bir ülke veya örgütün"Çin-İngiltere Ortak Bildirisi" bahanesiyle Hong Kong'un içişlerine müdahale etmemesi gerektiğini vurguladı.