Karadağ ve Sırbistan büyükelçilerini karşılıklı sınır dışı etme kararı aldı

Karadağ ve Sırbistan büyükelçilerini karşılıklı sınır dışı etme kararı aldı

Karadağ Dışişleri Bakanlığı dün Sırbistan Cumhuriyeti'nin Karadağ Büyükelçisi Vladimir Božović'i istenmeyen adam ilan etti ve Karadağ'ı terk etmesini istedi.

Bu kararın hemen ardından, Karadağ Dışişleri Bakanlığı, Sırbistan Dışişleri Bakanlığı'nın Karadağ Büyükelçisi Tarzan Milošević'i istenmeyen kişi ilan ettiğini ve ülkeden ihraç ettiğini açıkladı.

Karadağ Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Karadağ'ın içişlerine uzun ve sürekli bir müdahaleden, diplomatik görevlerin yerine getirilmesinin olağan ve kabul edilebilir standartlarına uymayan davranış ve açıklamalardan sonra, bu tür davranışların kabul edilemezliğine ilişkin çok sayıda sözlü ve yazılı uyarının ardından, dün Büyükelçi Bozoviç 19.18'de yasa dışı ve gayrimeşru bir şekilde Karadağ halkının özgür iradesini ve kendisine diplomatik misafirperverlik veren devleti bir kez daha en kötü şekilde küçümsedi. Bu nedenle bu karar alındı." ifadeleri yer aldı.

Karadağ'ın bu kararının ardından, Sırbistan tarafından da benzer bir karar alındı. Sırbistan'ın yayımladığı açıklamada ise "Büyükelçi Miloseviç, Sırbistan Cumhuriyeti topraklarından önümüzdeki 72 saat içinde ayrılmak zorundadır." denildi.