Kanıtlar Trump ve Pompeo'yu yalanlıyor

Kanıtlar Trump ve Pompeo'yu yalanlıyor

Editörün notu: Amerika Birleşik Devletleri (ABD), bilim insanlarının aksi yöndeki tüm kanıtlarına rağmen yeni tip koronavirüsün Çin'in Wuhan kentindeki bir laboratuvardan çıktığını iddia ediyor. ABD Başkanı Donald Trump ve beraberindeki ekibin gerçek amacı ise salgınla mücadeledeki başarısızlığı Çin karşıtlığı ile perdeleyerek kasım ayındaki seçimleri yeniden kazanmak. Global Times, ABD'nin yeni tip koronavirüsün Wuhan'daki laboratuvardan kaynaklığı yönündeki iddiasını alanında uzman iki isme sordu. Özetleyerek aktardığımız yanıtları okuyucularımızın dikkatine sunuyoruz:

DSÖ NOKTAYI KOYDU

Tarik Jašarević, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü: Yeni tip koronavirüse dair tüm kanıtlar bunun vahşi yaşam kaynaklı olduğunu gösterdi. İnsanlar ve yarasalar arasındaki temas sınırlı olduğu için yeni tip koronavirüsün başka aracı bir hayvan üzerinden bulaşması daha muhtemel gözükmektedir. Bu ara hayvan, evcil ya da vahşi bir olabilir. Bunun hakkında henüz bilgi sahibi değiliz.

Bugüne kadar elde edilen tüm kanıtlar yeni tip koronavirüsün genetiği ile oynanmadığına işaret etmektedir. Birçok araştırmacı yeni tip koronavirüsün genetik dizilimini inceledi ve bunun bir laboratuvar yapısı olmadığı sonucuna vardı.

"BU BİR BİLİM MESELESİDİR"

Zeng Guang, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Baş Epidemiyoloğu:  Bilim insanlarının çoğu yeni tip koronavirüsün insan yapımı olmadığına ve genetiğinin değiştirilmediğine inanıyor. DSÖ Sağlık Acil Durumlar Programı Genel Müdürü Mike Ryan, 1 Mayıs'ta düzenlediği basın toplantısında bu konuda emin olduklarının altını çizdi.

Önceki deneyimlere bakarak şunu söyleyebiliriz: Eğer laboratuvardan virüs sızmış olsaydı orada çalışanlar enfekte olurdu. Buna karşın Wuhan Viroloji Enstitüsü'ndeki araştırmacıların hiçbirine yeni tip koroanvirüs teşhisi konmadı. Bu da iddiaların ne kadar saçma olduğunu kanıtlıyor.

Yeni tip koronavirüsün ilk bildirildiği yer mutlaka virüsün kaynağı değildir. Medyada çıkan haberlere göre; Wuhan'dan önce ABD ve Avrupa'da vakalar görüldü. İtalyan tıp uzmanı Giuseppe Remuzzi, koronavirüsün keşfedilmeden önce Çin'in ötesine yayılmış olabileceğini söyledi. Bununla beraber virüsün 2019 aralık ayından itibaren Fransa'da ortaya çıktığına dair de iddialar bulunmakta. Bu nedenle, yeni tip koronavirüsün nereden kaynaklandığı hala bilinmemektedir. Şu anda virüs hakkında çok sınırlı bilgiye sahibiz, bu yüzden kaynağı tanımlamak oldukça uzun zaman alacaktır. Bu bir bilim meselesidir.

POMPEO SÖYLENTİ YAYIYOR

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, pazar günü yaptığı açıklamada, ABD'nin yeni tip koronavirüsün Wuhan laboratuvarından kaynaklandığı iddiasını destekleyecek "çok büyük kanıta" sahip olduklarını ileri sürdü. Buna karşın DSÖ Acil Durumlar Programı Genel Müdürü Mike Ryan Washington yönetiminin kendilerine bir kanıt sunmadığını vurgulayarak, iddiaların "söylenti" olarak kaldığını belirtti.

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü müdürü Anthony Fauci de yeni tip koronavirüsün Wuhan laboratuvarından kaynaklandığı iddiasını reddetti. ABD'li politikacılar eğer teorilerinin doğru olduğunda ısrar ediyorlarsa kanıtları sunmalı. Aksi halde attıkları adımın politik ve dahası saçma olduğunu düşünülür.

KİMYASAL SİLAH YALANINA BENZEDİ

Profesör Li Haidong, Çin Dışişleri Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü: Trump ve Pompeo, iddiaları her gün artan sayıda bilim insanı tarafından çürütülmesine rağmen Çin'i günah keçisi yapmaya kararlı.  Trump ile Pompeo, hamlesi halkın dikkatini ağır salgından uzaklaştırarak yaklaşan başkanlık seçimlerinde oy devşirmek ve uluslararası platformlarda imajını yeniden şekillendirmek istiyor. Washington, Beijing'i suçlayarak ve ona saldırarak uluslararası ilişkilerdeki "eşsiz" rolünü sürdürmek ve Çin'in küresel etkisini kırmak niyetinde.

ABD istihbaratı yaptığı hatalarla da ünlüdür. Örneğin, ABD istihbaratı bir dönemde Orta Doğu'daki kimi ülkelerde kimyasal kitle imha silajı olduğunu iddia etmiş ama yanıldığı daha sonra ortaya çıkmıştı.

BİLİM KARŞITLIĞI FELAKETE SÜRÜKLEYECEK

Trump'ın bilim karşıtlığı kendisinin yeniden seçilme ihtimalini zayıflatıyor. Eğer yeni tip koronavirüs salgını seçimlerden önce ciddi bir şekilde durdurulmazsa Trump, seçmenlerinin desteğini büyük olasılıkla kaybedecektir. Bununla beraber bu bilim karşıtlığı ABD'nin diğer ülkelerle olan çelişkilerini de arttıracak diğer ülkelerin salgın karşıtı mücadelesinde izole edilecektir.

ABD halkı ülkelerinin geleceğine olan güvenini kaybedecek. ABD'de entelektüel karşıtlığı ülkenin partiler, etnik gruplar ve federal ile eyalet hükümetleri bölünmelerini daha da artıracaktır. Trump için "Amerika'yı yine harika yapmak" zor olacak.

Kaynak: Global Times