Kanada'dan Amazonlar'daki yangının söndürülmesine destek

Kanada'dan Amazonlar'daki yangının söndürülmesine destek

Kanada Başbakanı Justin Trudeau Amazon ormanlarının kurtarılması için ülkesinin bölgeye yangın söndürme uçakları göndereceğini söyledi.

G-7 zirvesinde ayrılmadan önce basına açıklama yapan Justin Trudeau, Kanada'nın yine yangın söndürme faaliyetlerinde kullanılması için 15 milyon dolar mali destek vereceğini bildirdi.

Justin Trudeau, G-7 ülkelerinin vaat ettiği 20 milyon doların dışında ülkesinin ilave 15 milyon dolar vereceğini söyledi.

BOLSONARO G-7'NİN YARDIMINI REDDETMİŞTİ

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, G7 ülkelerinin Amazonlar'da yaklaşık üç haftadır süren yangınların söndürülmesi için yapacağı 20 milyon euro'luk yardımı reddetmiş ve Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'un bu tür yardım fikirlerinin arkasında farklı niyetlerinin olduğunu iddia etmişti.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bolsonaro, "Ne bir devlet başkanının Amazonlar'a karşı yersiz ve bedava saldırılarına ne de sanki bir sömürge veya sahipsiz toprakmışız gibi asıl niyetlerini Amazonları 'kurtarmak' için oluşturulan 'G7 ülkeleri ittifakı' fikriyle gizlemesine izin veremeyiz." ifadelerini kullanmıştı

Bilim insanları, "Dünya'nın Akciğerleri" diye nitelenen, yeryüzünün en büyük yağmur ormanları olan Amazonlar'ın korunmasının iklim değişikliğiyle mücadelede önemli rol oynadığına işaret ediyor.

Kaynak: Euronews Türkçe