Kalp krizi ve Brexit ilişkisi

Kalp krizi ve Brexit ilişkisi

"Kalp krizi geçirmeden önce bazı semptomlar gözlenir. Sol kolda uyuşma, kırgınlık, şiddetli bir göğüs ağrısı ve akciğerlere girmeyi reddeden hava ardından karanlık bir ortamın içine düşersiniz." diyor Guardian gazetesi köşe yazarı Rafael Behr. Brexit sürecini geçirdiği kalp krizi süreci ile betimleyen Behr'in yazısını sizler için alıntılıyoruz:

Şiddetli göğüs ağrısı içerisinde yardım isteyip istememeye tereddüt ettim. Bunun gerçekten bir kalp krizi olacağından emin değildim. Kırk beş yaş bu tür şeyler için erken diye düşündüm. Daha sonra hastanede gözümü açmıştım.

Belirtiler çok daha önce başlamıştı. Göğsümdeki ağrı ve baskı angina denilen spazm hareketlerinden kaynaklanıyordu. Çevremden bu tür uyarılarda almama rağmen ağrılarım için yaptığım tek şey "inkâr" oluyordu. İnkâr küçük kusurları kapatmak, için kullanılsa da ileride daha büyük sorunları tetikleyecektir. Kalbime iki stentin yerleştirilmesinden ancak bir saat sonra kardiyak monitörler içerisinde morfinlenmiş bir şekilde yatıyordum.

İŞÇİ PARTİSİ UYARILARI FARK EDEMEDİ 

İşçi Partisi yıllarca hayati uyarı işaretlerini benim gibi göz ardı etti. Felaketten kaçınılması hâlâ mevcutken rotayı değiştirememiştir. İngiltere'nin Avrupa yanlısı kampanyası da öyle. Her türlü stresi en aza indirgemek için doktorun emirlerine uymak size bir hayat bağışlar. Kendi tıbbi acil durumumu bile politik bir benzetmeye dönüştürme zorunluluğu, İngiltere siyasetçilerinin vurdum duymaz tavırları karşısında ortaya çıktı.

Brexit'in kalbimi kırdığını söylemek doğru olacak. Avrupa projesine kültürel ve duygusal olarak bağlıydım ve hâlâ İngiltere'nin bu ülkeyi geliştirebileceğine inanıyorum. Avrupa Birliği üyeliği sona erdiğinde cuma gecesi bir acı hissedilecek. Fakat tıkanmış bir sol arter kapağı kanı kestiğinde ortaya çıkan acı kadar acıtmayacak.

BREXIT HAYALİ GERÇEK OLDU

Brexit'in bir özgürlük, egemenlik ve kontrol cenneti olduğu fikri, Boris Johnson'ı başa getirecek kadar rahatsız edici. Johnson'ın kazanan formülü, Brexit'in vaadini ödüller ile süslemek oldu. Rakipleri Boris'in hilekâr davrandığından şikâyet etse de piyasada başka bir hilekârın olmaması durumu kurtarıyordu.

Avrupalı yanlılar, nostaljinin bir bataklığına sıkışıp kaldılar ve gülünç bir AB üyeliği çağını altın bir ılımlılık çağı olarak renklendirdiler. Muhafazakâr partinin ekonomi ve coğrafyaya karşı sürdürdüğü savaş sonuç verdi. Başbakan dünyevi baskıları hissediyor. Yüksek hızlı tren, Çin'in 5G alt yapısına çalışmalarına katılımı ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) stratejik tehditleri. Her seçim yeni düşmanlar yaratır ve gelecekteki seçimleri sınırlar. Johnson için bu böyle olmadı. Etkili bir muhalefet olmadan seçim kazanmak kesinlikle kolaydır, ancak bu avantaj sonsuza kadar dayanamaz.