Japonya'da başbakanlık için Suga ismi öne çıkıyor

Japonya'da başbakanlık için Suga ismi öne çıkıyor

Japonya'da iktidar partisi henüz Başbakan Shinzo Abe'nin ardılını belirlemedi. Ancak Abe'nin baş kabine sekreteri Yoshihide Suga'nın ismi öne çıkıyor.

Suga, Liberal Demokrat Parti'nin (LDP) 14 Eylül'deki liderlik yarışında, partinin yedi fraksiyonundan beşinin desteğini almış durumda. Parlamentonun alt kanadında partinin çoğunluğu nedeniyle yeni liderin başbakan olması neredeyse garanti.

Suga görevi devralırsa, koronavirüs tarafından tahrip edilmiş bir ekonomi, Amerika Birleşik Devletleri ile ticaret sorunları ve Çin'le normalleşmeyi sürdürme gibi bir dizi görevle karşı karşıya olacak. Abe'nin halefi olarak öne çıkan Yoshihide Suga, salgını sona erdirmeye odaklanacağına söz verdi, ancak ayrıntılar konusunda sessiz kaldı.

Yaklaşık 70 bin vaka ve 1.327 ölümle Japonya, pandemiyi çoğu büyük ekonomiden daha iyi atlattı. Pek çok uzman bu başarıyı, hükümet politikalarından çok Japon halkının hijyen ve maske takma alışkanlığına bağlıyor.

Öte yandan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bu yıl nisan ayında Japonya'ya tarihi bir gezi yapması planlanıyordu ancak gezi salgın nedeniyle iptal edilmişti. Bu gezinin bu yıl gerçekleşip gerçekleşmeyeceği de gözlemcilerin merak ettiği konulardan biri.