Japonya ve Kore Cumhuriyeti makası açılıyor

Japonya ve Kore Cumhuriyeti makası açılıyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Japonya ve Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) arasındaki güvenlik anlaşması, Seul'ün Tokyo ile yaşadığı ticaret anlaşmazlığına paralel olarak Genel Bilgi Güvenliği Anlaşması'ndan çekilmeye karar verilmesiyle büyük bir darbe aldı. Resmi istihbarat anlaşması olan GSOMIA ise cumartesi gününe kadar yürürlükte kalacak.

Japonya ve Güney Kore arasındaki tarihsel anlaşmazlık, 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya ordusunun Güney Koreli kadınları cinsel istismarda bulunmak için zorla alıkoymasına kadar uzanıyor. Japonya, zorla alıkonulan kadınlara tazminat verdiğini Güney Kore ise bunun doğru olmadığını belirtiyor. En önemlisi, temmuz ayında bazı Japonya'daki bazı firmalar zorla çalıştırma konusunda Seul mahkemesi tarafından tazminata ve özür dilemeye mahkûm edildi.

Japonya ise tüm adımlara yanıt olarak Güney Kore'yi ticaret ortaklarının yer aldığı listeden çıkartırken Seul'de Tokyo yönetimin artık öncelikli partneri olmadığını duyurdu ve dış ülkelere bağmlılığı azaltmak için yatırımlara hız verdi. Japonya kimi kısıtlamaları kaldırsa da Güney Kore, teknoloji ve sanayiye yaptığı yatırımı bir politika haline getirdi.

ABD'NİN GÖZÜ YİNE PARADA

Meseleyi daha karmaşık hale getirense Amerika'nın hem Japonya hem de Güney Kore'den güvenlik adına daha fazla para talep etmesidir. Washington yönetimi son yaptığı açıklamada, Seul'ün ABD askerlerine ev sahipliği yapması için 5 milyar dolar ödemesi gerektiğini söyledi. Bu rakam Seul'ün şimdiye kadar ödediğinin 5 katına karşılık geliyor ve dolaysıyla Güney Kore bu teklifi reddetti.

Bununla birlikte Güney Kore, Amerikan askerlerinin çevreye verdiği zarar gerekçesiyle tazminat ödemesini istiyor.  Güney Kore'nin taleplerini ciddiye almayan Amerika söz konusu güvenlik olduğunda kendisine daha fazla para ödeneceğinden emin ancak Seul için verebilecekleri tavizin sınırı var. Dolayısıyla Amerika ve Güney Kore arasında çatlaklar giderek derinleşecek. ABD benzer şekilde Japonya'da konuşlu askerleri için Tokyo yönetiminden de daha fazla çaba göstermesini bekliyor.

ANLAŞMA HURDAYA ÇIKABİLİR

ABD, Asya'daki en önemli iki müttefiki arasındaki anlaşmazlıkta taraf takınmayan bir tutum takınmaya çalışmaktadır. Washington tutumuyla aslında Asya'daki istihbarat paylaşım anlaşmasının hurdaya çıkmasına neden oldu.

Amerika'nın Tokyo ve Seul'e baskı uygulayarak kendi çıkarlarına hizmet eden üçlü güvenlik ittifakını tehlikeye atması müttefikleri ile ilişkisine gölge düşürecektir. Amerika'nın tavırları aynı zamanda Güney Kore'nin diplomatik arenada yeni bir yönelime geçmesine neden olacaktır çünkü Seul yönetimi Washington'ın bu anlaşmazlıkta daha çok Japonya'ya yakın olduğunu düşünüyor.

Bunun anlamı: İlerleyen günlerde ABD-Japonya ve Güney Kore güvenlik ittifakı daha fazla sorunla karşılaşacak. 

Kaynak: China Daily