Japonya, Çin ve Myanmar ilişkisinden memnun olmalı

Japonya, Çin ve Myanmar ilişkisinden memnun olmalı

Çin-Japonya ilişkileri yeni bir döneme giriyor. Her iki hükümet de ilişkilerini ilerletmek için olumlu adımlar attı. Bununla birlikte kimi Japonlar, Çin'in Myanmar gibi Asya ülkeleriyle derinleşen iş birliğinin Tokyo'nun çıkarlarına aykırı olduğunu iddia ediyorlar. Oysa bu görüşler tam tersine Çin ve Japonya ilişkilerinin gelişmesi ile uyumlu değildir.

Japonya'da yayın yapan Asahi Shimbun'un dış işleri bakanlığı yetkilisine dayandırdığı haberinde Laos ve Kamboçya'nın Çin ile olan ekonomik ilişkilerinin güçlendiğini ancak Myanmar'ın Japonya'nın Güneydoğu Asya'daki kapısı olarak kalmaya devam edeceğini ileri sürdü.

JAPON YETKİLİ ÇİN'İ ANLAMAKTAN UZAK

Japon yetkilinin bu sözleri Çin'in yükselişini etkisiz hale getirmeyi amaçlayan "sıfır toplamlı oyun" zihniyetini yansıtıyor ve Beijing'in ekonomik kalkınma politikasını ne kadar yanlış anladıklarının bir özeti.

Çin'in çevre ülkelerle ilişkileri güçlendirmesi kalkınma merkezli devam ediyor ve Beijing kimsenin yerini almak niyetinde değil. Çin, kimilerinin aksine, çevre ülkelerle ilişkiyi geliştirirken karşılıklı yarar ve "kazan kazan" prensibini esas alıyor.

Çin güçlendikçe, doğal olarak bazı ülkelerle iş birliğini genişletecek ve ikili ilişkileri derinleştirecektir. Kalkınma ve iş birliğinin kapsayıcı olması gerektiğine inanan Çin için Myanmar ve Güneydoğu Asya ülkelerinin hepsi tek tek ayrı özel önemlere sahiptir. Burada esas olan masaya karşılıklı olarak oturan ülkelerin birbirine saygısı ve karşılıklı yararıdır.

İŞ BİRLİĞİ İSTİKRARI GETİRİYOR

Bu açıdan, Japonya Çin'in yükselişini rasyonel olarak ele almalıdır. Ne yazık ki Tokyo, Washington'un Hint-Pasifik stratejisini körü körüne takip etmese de Amerikan siyasetinden etkileniyor. Bununla birlikte Japonya, Çin ile iş birliğinin tarafların her ikisine de faydalı olduğunu teyit etmelidir.

Bangkok Post'un Mayıs 2019 tarihli haberine göre; Tayland Doğu Ekonomik Koridoru'nda (EEC) yer alacak akıllı şehir projesinde Çin ve Japonya iş birliği yapacaklar. Bu durum, Çin ve Japonya'nın sadece ikisine ve Asya'nın gelişmesine değil, aynı zamanda küresel istikrara da fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

ORTAK ZEMİN BULUNABİLİR

15. Çin-Japonya Stratejik Diyaloğu sırasında Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng, dünyadaki büyük değişiklikler karşısında Çin-Japonya ilişkilerinin kalkınma için önemli fırsatlar yarattığını söyledi. Buna karşın iki ülke arasında karşılıklı güven bir anda kurulamaz. Her iki ülkenin de ortada buluşması gerekir ve en önemlisi de her iki taraf da iş birliği konusunda ısrarcı olmalıdır. Bu arada, Japon tarafı ülkenin sağcı kanadının çıkardığı engeller karşısında da dikkatli olmalıdır.

Son yıllarda Çin ve Japonya arasındaki üst düzey etkileşimler sıkça görülüyor. Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile yaptığı görüşmede söylediği gibi, iki ülke "stratejik kararlılığı sürdürmeli ve genel durumu dikkate alan ileriye dönük bir vizyon benimsemelidir".

İki ülkenin farklılıkları giderirken ortak bir zemin arayacağına ve ilişkilerini bir sonraki seviyeye taşımak için çaba göstereceğine inanılıyor.

Kaynak: Global Times