İtalya'da hükümet krizi uzuyor

İtalya'da hükümet krizi uzuyor

Başbakan Giuseppe Conte'nin Salı günkü istifasının ardından iki gün boyunca parlamentodaki siyasi parti temsilcileriyle istişarelerde bulunan Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, partiler arasındaki ittifak görüşmelerinin sürdüğü gerekçesiyle, salı günü ikinci tur görüşmelere geçileceğini açıkladı.

Haziran 2018'de işbaşına gelen 5 Yıldız Hareketi-Lig koalisyon hükümeti, Lig lideri Matteo Salvini'nin 8 Ağustos'ta erken seçim talebinde bulunmasıyla yolun sonuna gelmişti. Salvini'nin hakkında güvensizlik önergesi verdiği Başbakan Giuseppe Conte, 20 Ağustos'ta istifasını sunmuştu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Conte'nin istifasının ardından Cumhurbaşkanı Mattarella, hükümet krizine çözüm için dün ve önceki gün parlamentodaki partilerin temsilcileriyle görüştü. Görüşmelerde mevcut parlamento içinden bir hükümet formülü çıkarmanın mümkün olup olmadığı değerlendirildi. Böyle bir formül bulunamazsa parlamentonun feshedilmesi ve erken seçimlere gidilmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Mattarella parti temsilcileriyle görüşmesinin ardından bu akşam yaptığı açıklamada, mevcut parlamentodan güvenoyu alabilecek bir hükümet arayışının sürdüğünü, bu formül bulunamazsa yeniden seçimlere gidilmek zorunda kalınacağını söyledi.

Mattarella'nın açıklamasına göre, istişarelerde bazı partiler yeni bir hükümet kurmak için görüşmeye başladıklarını bildirdi ve Cumhurbaşkanı'ndan zaman istedi. Mattarella bu talebi kabul ederek gelecek salı gününe kadar süre tanıdı. Salı günü ikinci tur istişareler başlayacak.

Cumhurbaşkanı, siyasi partilere kısa sürede ve net kararlar almaları çağrısı yaptı.

5 YILDIZ-LİG YENİDEN BİR ARAYA GELİR Mİ?

Cumhurbaşkanı ile görüşmelerde bulunan parti temsilcilerinin yaptıkları açıklamalar, halen 5 Yıldız Hareketi ile muhalefetteki Demokratik Parti arasında ittifak çabalarının sürdüğünü gösteriyor. Ancak her iki partiden de böyle bir ittifak için bir dizi şart öne sürüldü.

Demokratik Parti (PD) Genel Sekreteri Nicola Zingaretti, 5 Yıldız ile koalisyona açık olduklarını söylerken bunun bazı koşullara bağlı olduğunu vurguladı. PD, 5 maddelik bir program hazırlayarak bu maddeler üzerinde anlaşılması halinde 5 Yıldız ile koalisyona hazır oldukları mesajını verdi.

Kaynak: Sputnik Türkiye