İsyancılar Hong Kong'un imajına zarar verdi

İsyancılar Hong Kong'un imajına zarar verdi

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Araştırma Görevlisi Liu Hui, Hong Kong'da yaşanan olayları China Daily gazetesine yorumladı. Sizler için alıntılıyoruz:

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasasını onaylayarak, 5 aydır süren şiddeti görmezden geldi.

Maskeli çeteler şiddet olaylarını haklı çıkarmak için, Hong Kong Özel İdari Bölgesinde hukukun üstünlüğünü ve yargı bağımsızlığını savunduklarını iddia ediyorlar. Hong Kong Uluslararası Havaalanına erişimi felç ederek, yolları tıkayıp toplu taşımayı tahrip ederek ve kamu binalarını ateşe veren isyancılar sadece ikiyüzlülüklerini ortaya çıkarmış oldu.

Yasaları ihlal ederek hukukun üstünlüğünü savunma mantığı hiçbir toplumda kabul edilemez. İsyancılar ise kendilerini savunurken polisin uyguladığı güce karşı orantılı güç uyguladıklarını söylüyorlar. Hong Kong polisi kimseyi öldürmüyor veya canlı canlı yakmıyor.

İsyancılar, kendilerini uyaran 57 yaşındaki bir adama "Hepiniz Çinli olduğunuz için ateşi hak ediyorsunuz" diyerek, barbarca benzin döküp yakmıştı. 70 yaşındaki bir temizlik işçisini taş atarak öldüren göstericiler cinayeti insan haklarını ve demokrasinin bir parçası olarak mı görüyor? Dövülen turistler ve komaya girene kadar kafasına sopalar ile vurulan masum vatandaşlar, hepsi olayların gerçek yüzünü biliyor.

Bunlar dışında isyancılar polis memurlarını molotofkokteyl ile yakmak istedi ve polis karakollarına saldırı düzenledi. Bir polisi bıçakladılar. Bazı polislerin ailelerini ve kimliklerini deşifre ettiler. Polis çocuklarını okullarında darp ettiler. Demokrasi ve İnsan Hakları bu mu?

İsyancı çeteler, kendilerinden farklı bir politik görüşe sahip olan herhangi bir Hong Kong vatandaşına saldırıp, mafya tarzı korkutma yoluna gitti. Hong Kong kanunlarını ihlal eden isyancılar, tutuklanarak serbest bırakıldı. Bu bürokrasi açığı isyancılara büyük cesaret verdi.

Bir avuç isyancı, Hong Kong'un dünyadaki en güvenli ve en kapsamlı şehirlerden biri olduğu imajına zarar veriyor. Bu küçük azınlık, 7 milyon Hong Konglu sakinini rehin almış vaziyette. Hong Kong'daki sessiz çoğunluk ayağa kalkmalı ve seslerini duyurmalı. Uluslararası toplum, tarafsız bir şekilde bu şiddeti kınamalıdır.