İran'a uygulanan yaptırımlar insanların hayatlarına mal oluyor

İran'a uygulanan yaptırımlar insanların hayatlarına mal oluyor

Donald Trump yönetimi, pandemiye rağmen İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmayacağı söyledi. Kısacası ülke çapında hastaların ve toplu mezarların açığa çıkmasında kararlı olduklarını dünya ile paylaştı.

İran'da salgın şiddetli seyir gösteriyor. Yetersiz tıbbi malzemeler ve ilaçlar yüzünden binlerce insan hayatta kalma mücadelesi veriyor. Yetersizliğin sebebi ise Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan yaptırımlar. İran, küresel sağlık altyapısını test eden Covid-19 için bir istisna değildir. Birçok ülke aynı durumdan muzdarip.

İran, salgın ile boğuşurken Körfez İş Birliği Konseyi (GCC) üyelerinin baskısıyla da mücadele ediyor. Bu gelişmeler, iç bölünmelere rağmen İran'ın yönetimini, nüfusunu ve liderliğini birleştirmede olumlu bir etki yaptı. Trump'ın İran'la başa çıkma konusundaki dar görüşlü yaklaşımı, ülkenin önde gelen liderleri tarafından birleşmeye devam etme çağrılarını artırdı.

Salgın İran'da o kadar şiddetliydi ki, Pakistan gibi komşu devletler İran'dan gelen çok sayıda hastadan etkilendi.  Yine de Pakistan Başbakanı İmran Han, Twitter'dan yaptığı açıklamada, ABD'nin İran halkı aleyhindeki yaptırımlarının zalimce ve adaletsiz olduğunu belirterek Trump'tan bu yaptırımlara son vermesini istedi.

İNSAN HAKLARINDAN BAHSEDEN ABD, İRAN HALKINA GELİNCE NEDEN SESSİZ?

Böyle bir meydan okuma insan hakları adına yapıldı. Trump yönetimi Tahran'a hiçbir yaptırımların bozulmaması gerektiği konusunda kararlı olmaya devam ediyor. Bu davranışının bedelini kendi ülkesinde ödeyecek gibi.

ABD, Kasım Süleymani cinayeti ile bölgede gerilim artırarak İran üzerinde yeni oyunlar denedi ve başarılı olamadı. Daha önce, İran'a uygulanan yaptırımlar ekonomik büyümeyi tetiklemiş ve daha fazla tecritle sonuçlanmıştı, ancak şu anda kaybedilen binlerce yaşam üzerinde feci bir etkisi olmuştur.

Tahran, İran milletini birleşmeye teşvik ederek bu yaptırımlara meydan okudu, dini lider Ayetullah Ali Hamaney, ABD yaptırımlarının İran'ı kendi kendine yeterli olmaya zorladığını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise, "ABD'nin tek taraflı zalimce yaptırımları, İran'ın tehlikeli bir salgın olan yeni tip koronavirüsle mücadelesinin önünde önemli bir engel teşkil ediyor. İran ve dünya, bu ağır süreci de aşacaktır." diyerek emperyalizmin virüs kılığında İran halkına verdiği zararı dile getirdi.

Kaynak: CGTN