İran üzerinde oluşturulan baskı ABD'ye fayda sağlamaz

İran üzerinde oluşturulan baskı ABD'ye fayda sağlamaz

Shanghai Uluslararası Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Shu Meng, İran ve ABD arasında yaşanan gerilimin bir savaşa dönme olasılığını Global Times gazetesi için yorumladı. Sizler için alıntılıyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Irak Gönüllü Halk Güçleri Komutanı Ebu Mehdi El-Muhandis ve İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani'yi düzenlediği suikast ile öldürdü. Bu olay bölgedeki jeopolitik gerilimin artmasına sebep oldu. Küresel bir güç ile bölgesel bir güç arasındaki çelişki yoğunlaştıkça, en popüler arama terimi "3. Dünya Savaşı" haline geldi.

İran Siyasi ve Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney suikast ardından yaptığı açıklamada, İran direnişinin daha da güçleneceğini söylemişti. Tabii ki, suikastın doğrudan tam ölçekli bir savaşa yol açma şansı çok az.

ABD ile İran arasındaki çatışma, ABD'nin Tahran üzerindeki "maksimum baskı" politikası altında sürüyor. 2018'de İran Nükleer Anlaşmadan çekildikten sonra, Washington Tahran'a karşı yaptırımları artırdı. ABD, İran hükümetinin ekonomisini çökerterek yönetimi devirmek istiyor. Ancak yaptırımlar beklenen sonuçları yaratmadı. ABD tarafından uygulanan baskılar İran halkını ile yönetim arasındaki uyumu daha da güçlendirdi.

İKİ TARAF DA SAVAŞTAN KAÇINIYOR

Ayrıca, büyük ölçekli bir savaş hem Washington hem de Tahran için uygun bir seçenek değil. Savaşmak ABD için maliyetli. Orta Doğu'nun en büyük ve en gelişmiş füze cephaneliğine ve bölgedeki en büyük orduya sahip olan İran, ABD ile sıcak çatışmaya girmek istiyor.

Yaklaşan ABD seçimlerinde Trump, iç siyasi yönlendirmek ve siyasi konumunu desteklemek için askeri aksiyonları kullanmayı tercih ediyor. Fakat, İran'a karşı bir savaş ilan ederek ABD'nin ulusal güvenlik konusundaki endişelerini riske atmaya istekli değil.

Süleymani'nin ölümü bir kez daha ABD ve İran'ı kısır bir intikam döngüsüne sürükleyecek. Orta Doğu'daki durum hassas, kırılgan, karmaşık ve sürekli değişiyor. Hafif bir hareketlenme tüm bölgeyi etkileyebilir. Bu çerçevede, tüm taraflar bir savaşa başlama konusunda isteksiz olsalar bile, bölgedeki gerilimler ve türbülans her zaman çığ riski altında.