İran'dan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na suçlama

İran'dan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na suçlama

İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kazım Garib Abadi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nı (UAEA), henüz yönetim kurulu üyelerinin incelemediği gizli bir raporu basına sızdırmakla suçladı.

Abadi, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, UAEA'ya suçlamalarda bulundu. Uluslararası bir basın kuruluşunca yayınlanan bir haberi hesabından paylaşan Abadi, "İran'ın gizli mektubuna dayanan gizli bir rapor, daha yönetim kurulu üyeleri tarafından incelenmeden medyada yer aldı. Ajans yalnız güncel gelişmeleri rapor etmekle sorumlu değil aynı zamanda güvenli denetime (anlaşmasına) yönelik bilgilerin gizliliğini sağlamaktan da sorumludur." ifadelerini kullandı.

Abadi, UAEA'nın gizlilik mekanizmalarını gözden geçirmesi gerektiğini vurgulayarak, "Güvende oluşan bu çatlaktan ötürü ne Ajans ne de üye ülkeler sorumlu tutulmayacaksa Ajans, GovAtom'un (Ajans tarafından üye devletlere, dijital platformda belge paylaşma imkânı sunan uygulama) güvenli ve gizli iletişim aracı olarak kullanılması dâhil olmak üzere gizlilik mekanizmalarını gözden geçirmelidir." değerlendirmesinde bulundu.