İnsanlığın ortak amacı “yoksulluğun yok edilmesi”

İnsanlığın ortak amacı “yoksulluğun yok edilmesi”

People's Daily / He Yin

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 14 Aralık'ta başkent Beijing'de düzenlenen Uluslararası Yoksulluğu Azaltma Deneyimi Paylaşımı Forumu'na gönderdiği mektupta, Çin'in, uluslararası yoksulluğu azaltmaya destek vermek ve insanlık için ortak geleceği olan bir toplum inşa etmek amacıyla bütün ülkelerle birlikte çalışmaya hazır olduğunu söyledi. 

Xi, mektupta ayrıca, Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Çin hükümetinin yoksulluğun azaltılmasında gösterdiği çabaların tarihsel sürecini, büyük başarılarını ve uluslararası katkısını da anlattı. Xi'nin mektubu, Çin'in, dünyada Covid-19 salgınının yol açtığı sorunlara karşılık vermede, yoksulluğun azaltılmasına birlikte katkıda bulunmada ve dünyada daha fazla insanın yoksulluğun azalmasının sonuçlarından yararlanmasına yardımcı olma konusundaki değişmez kararlılığını gösterdi.

Yoksulluğun yok edilmesinin "insanlığın ortak bir amacı" olduğunu vurgulayan Xi, ÇKP ile Çin hükümetinin, insanların hayatını daha iyi yapmak için sürekli ve zorlu çabalar gösterdiğine işaret etti.

Çin'de, son 40 yılda reform ve açılım sürecinde, 700 milyondan fazla insan yoksulluktan kurtarılırken, böylece küresel yoksulluğun azaltılmasına yüzde 70'den fazla katkı sağlandı.

İNSANLIĞIN ORTAK AMACI "YOKSULLUĞUN YOK EDİLMESİ"

2012 yılındaki 18. ÇKP Ulusal Kongresi'nden bu yana, ÇKP ile Çin hükümeti, yoksulluğun azaltılmasını daha belirgin bir pozisyona taşıdı ve yoksulluğa karşı tarihteki en büyük ve en güçlü savaşını verdi. Çin, sekiz yıl süren aralıksız çabaların ardından, yeni dönem için planlandığı gibi yoksulluğu azaltma hedefine ulaştı.

Çin, mevcut gelir standardı altındaki bütün kırsal kesimdeki yoksulları yoksulluktan çıkardı, tüm yoksul bölgeleri yoksulluk listesinden kaldırdı ayrıca mutlak yoksulluğu ve bütün bölgesel yoksulluğu ortadan kaldırdı. Çin, kırsal kesimdeki yaklaşık 100 milyon kişiyi yoksulluktan kurtararak, dünyayı etkileyen önemli bir zafere imza attı. 

Eski Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, "1981 ve 2004 yılları arasında Çin, 500 milyondan fazla insanı aşırı yoksulluktan kurtarmada başarılı oldu. Bu kesinlikle, tarihte yoksulluğun üstesinden gelmede en büyük sıçrayış oldu. Çin'in tek başına gösterdiği çabalar, yoksulluğun azaltılması konusunda dünyanın Binyıl Kalkınma Gelişme Amacı'nı karşılayacak." dedi. Çin her zaman şuna inanıyor; "Siz kendiniz rütbe ve mevki istiyorsanız, o zaman diğerlerinin rütbe ve mevki kazanmasına yardımcı olun."

ÇİN KIRSAL KESİMDEKİ YAKLAŞIK 100 MİLYON KİŞİYİ YOKSULLUKTAN KURTARDI

Bununla birlikte, Çin, içeride yoksulluğun azaltılmasında ilerleme kaydederken, elinden gelenin en iyisini yaparak, diğer gelişmekte olan ülkelere yardım etti ve küresel yoksulluğun azaltılması amacı doğrultusunda somut eylemler aracılığıyla destek verdi. 

Çin, Çin-Birleşmiş Milletler (BM) Barış ve Kalkınma Fonu ile Güney-Güney İş Birliği Yardım Fonu'nu kurdu ve Doğu Asya'da Yoksulluğun Azaltılması Pilot Projesi, Çin-Afrika Yoksulluğun Azaltılması ve Halkın Refah Planı gibi programlar kapsamında iş birliği projelerinde sağlam ilerlemeler kaydetti. Çin ayrıca, Kuşak Yol İnisiyatifi iş birliği ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi arasında büyük bir sinerji oluşturmaya devam etti.

Dünya Bankası'nın bir raporuna göre, Kuşak ve Yol projeleri, 7,6 milyon insanın aşırı yoksulluktan ve 32 milyon insanın da orta derece yoksulluktan çıkmasına yardımcı olabilecek. Çin, bu yıl haziran ayında, kurucu üye olarak BM Yoksulluğun Yok Edilmesi İttifakı'na katıldı.

ÇİN EN AZ 166 ÜLKE VE ULUSLARARASI KURULUŞA YARDIM ETTİ

Çin, 2021 yılında, Asya-Pasifik bölgesinde yoksulluğun yok edilmesinde dijital teknolojilerin rolünü ortaya çıkarmak için dijital teknolojinin olanak sağladığı yoksulluğun azaltılması konusunda bir çalıştaya ev sahipliği yapacak. BM Latin Amerika ve Karayipler Ekonomik Komisyonu (ECLAC) Genel Müdürlük Sekreteri Alicia Barcena, Çin'in, diğer gelişmekte olan ülkelerde yoksulluğu azaltmaya yardımcı olmak için en az 166 ülke ve uluslararası kuruluşa yardım ettiğini söyledi. Barcena, Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından sonra Çin'in, yoksul ülkeleri desteklemek için G20 Borç Servisi Askıya Alma Girişimi'ni aktif olarak desteklediğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, son zamanlarda, 2015 yılında dünya liderlerinin kabul ettiği yoksulluğu ve çevresel amaçları gerçekleştirmek için küresel karşılığın "yeterince iddialı" olmadığı ve 2030 yılına kadar aşırı yoksulluğu yüzde 3'ün altına çekmenin çok zor olacağı uyarısında bulundu.

Salgın bütün dünyada şiddetlendiği için yoksulluğu azaltma süreci ciddi güçlüklerle karşı karşıya bulunuyor. BM, Covid-19 salgınının hız kazanmasının, yoksullaşan insan sayısında bir artışa yol açacağını tahmin ediyor. Çin'in, yoksulluğu azaltmadaki pratikleri giderek artan oranda uluslararası toplumun dikkatini çekti ve daha fazla ülke, Çin'in yoksulluğu azaltma kavramını ve deneyimini öğreniyor.      

ÇİN YOKSULLUĞU AZALTMADAKİ BAŞARILARINI ARTIRACAK

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder, yoksulluğun ortadan kaldırılmasının, bir ülkenin hızlı ekonomik büyümesinin ya da dünyanın kalkınmasının kaçınılmaz bir ürünü olmadığını ifade etti. Ryder, yoksulluğun azaltılmasının bir ülkenin politikasında açıkça bir hedef olarak belirlenmesi gerektiğini de söyledi. Ryder, Çin'in yoksulluğun azaltılmasındaki başarılarının amacı kanıtladığına inanıyor. Ryder'a göre, istihdamı desteklemek, sosyal güvenliği ve tıbbi hizmetleri iyileştirmek için alınan bu tür önlemlerin yanı sıra bir ülke sadece önemli bir politik hedef belirleyerek, yoksulluğun azaltılmasında ilerleme sağlayabilir.

Londra merkezli, kendini Çin ile İngiltere arasında ticareti artırmaya adamış kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan 48 Group Club'ın Başkanı Stephen Perry de Çin'de reform ve açılım politikası yoluyla yoksulluğu sona erdirme sürecinin, yoksulluğu azaltmaya çalışan bütün ülkeler için değerli bir örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, 15. G20 Liderler Zirvesi'nin ikinci oturumunda video bağlantısıyla yaptığı konuşmada, Çin'in, yoksulluğun olmadığı ve ortak gelişmekten memnun güzel bir dünya inşa etmek için diğer ülkelerle çalışmaya hazır olduğunu söylemişti. 

Çin, yakında her bakımdan orta derecede zengin bir toplum inşa etmeyi bitirecek ve modern sosyalist bir ülkeyi tamamıyla kurmak için yeni bir yolculuğa başlayacak. Bu yeni yolculukta Çin, yoksulluğu azaltmadaki başarılarını artıracak ve sağlamlaştıracak ayrıca uluslararası yoksulluğu azaltma sürecini hızlandırmak ve insanlığın ortak refahını iyileştirmek için akıl ile güç katkısı vermeye devam edecek.