“İnkâr etsek de salgın devam ediyor”

“İnkâr etsek de salgın devam ediyor”

İspanya, Fransa ve Almanya artan Covid-19 vakalarıyla mücadele etmeye başladıkça, Birleşik Krallık için de alarm zilleri tekrar çalıyor. Hafta sonu, 24 saat içinde 3 bin yeni kişinin testi daha pozitif çıktı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Fransa ve İspanya'nın gidişatı hastaneye yatışların birkaç hafta artan vaka sayılarını takip etme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Yüksek sayıdaki vakaların yaşlı bireyler gibi savunmasız kesimi etkilememesi düşünülemez çünkü onlar da bu toplumda bizlerle yaşamaya devam ediyorlar.

Şu anda vaka sayılarının mart ayındakilerle karşılaştırılamayacağını hatırlamakta fayda var. Önceden, testler yalnızca hastaneye yatırılan kişiler üzerinde yapılıyordu. Şimdi semptomatik kişiler, hastanelerin dışında ve toplum içinde ve temaslıları ile birlikte test ediliyor. Bu, daha önce test edilmediğimiz enfeksiyonları ve pozitif vakaları tespit ettiğimiz anlamına gelir. Bununla birlikte, uzun süreli kilitlenmenin önemli acısına katlandıktan sonra kimse ülkenin kaydettiği ilerlemede geriye doğru gittiğini görmek istemiyor.

HÜKÜMETİN ZORLU SEÇİMİ

Hükümet hiçbir şey yapmazsa ve virüsün yayılmasına izin verirse hastaneye yatışlar artacak, bunu ölümler takip edecek ve bakanlar virüsü bastırmak için yeterince şey yapmamakla suçlanacak. Ekonomi darbe almaya devam edecek ve okullar muhtemelen çevrimiçi öğrenmeye geri dönmek zorunda kalacak. Bu tür bir durum, Brezilya'da ve ABD'deki bazı eyaletlerde şimdiden ortaya çıkıyor. Buna karşın hükümet virüsün yayılmasını sınırlamak ve vaka sayısını azaltmak için erken hareket ederse bu kez de bakanlar aşırı tepki göstermekle ve gereksiz yere ekonomiye zarar vermekle suçlanacak. Bu, halk sağlığında klasik bir paradokstur.

Mevcut durumu yönetmek için birkaç adım gerekiyor: Hükümet, toplum iletimini durdurmayı ve vaka sayısını olabildiğince düşük tutmayı amaçlayan genellikle maksimum baskılama ("sıfır Covid" veya "eleme stratejisi") olarak adlandırılan görevi yerine getirme sözü vermelidir. Bunun için Birleşik Krallık hükümeti günlük vaka ve test sayısı ile enfekte olan kişilerin nerede yoğunlaştığını kısa mesaj sistemi ile vatandaşlara göndermelidir. Temel veriler konusunda şeffaflığa ve içinde bulunduğumuz zor durum hakkında liderlerimizin açık bir dürüstlüğüne ihtiyacımız var. Örneğin İskoç bakan Nicola Sturgeon bu yaz tatil yapmadı ve günlük koronavirüs brifingine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

İNGİLİZ SİSTEMİ YETERLİ DEĞİL

Kimleri, gençlerin enfekte olmasına izin vermenin nüfustaki bağışıklığı artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü. Oysa gençler de ciddi şekilde hastalanabilir ve virüsü yaşlılar ile savunmasızlara bulaştırabilirler. Topluluğumuzun bu üyelerine dikkat etmek için kolektif bir sorumluluğumuz var.

Vakalar ortaya çıktığı zaman test ve izleme sisteminin acil durumlarla başa çıkabilmesi gerekir. Bunun için testler ulaşılabilir olmalı ve sonuçlar 24 saat içinde bildirilmelidir. İngiltere'deki sistem yeterli değil. Testlere olan talep kış aylarının gelmesiyle birlikte Covid-19'a benzer semptomlar gösteren hastalar yüzünden daha da artacak.

PARTİLERE ARA VERİLMELİ

Büyük ev partileri, dini toplantılar ve gece kulüpleri gibi "süper yayılama neden olan etkinlikler" düzinelerce insanın hızlı bir şekilde enfekte olmasına neden olabilir. Böylesine durumlarda insanlar aynı ortamı paylaştığı insanları tanıyamayacağı için virüsü takip etmek daha da zorlaşır. Dolayısıyla kulüpler, barlar ya da ve içi ziyaretlere belirli bir süreliğine daha kısıtlamalar getirebilir. Kısıtlamalardan zarar gören sektörlere ise destek paketleri sağlanmalıdır.  Yukarıda sayılan önlemler alındığı takdirde Birleşik Krallık bir kez daha ulusal düzeyde bir kilitlenme yaşamasına gerek olmaz. Pandemi koşullarında kendisini umutsuz hisseden insanlar için bilim temkinli bir iyimserlik sağlıyor. Ümit verici birkaç aşı 3. aşama denemelerinde ve toplu yapılabilen hızlı ve tükürük bazlı testler şimdiden ABD'deki üniversitelerde kullanılıyor.

Kitle testi veya bir aşı, sonunda bizi günlük yaşamın daha "normal" bir versiyonuna geri götürecektir. Buna karşın ne kadar unutmak istesek de şu anda küresel bir pandeminin ortasındayız. Hükümet zor seçimlerde bulunuyor ve insanlar bunun sonuçlarıyla yaşamak zorunda.

Kaynak: The Guardian