İngiliz hükümeti 5G için Huawei ile anlaşmasını bozmak istiyor

İngiliz hükümeti 5G için Huawei ile anlaşmasını bozmak istiyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yaptırımları ile karşı karşıya kalan Huawei'ye bir darbede İngiltere'den geliyor. İngiltere Başbakanlık'ı, Huawei'in İngiliz topraklarında 5G altyapısının geliştirilmesine katılımını sona erdirmek için yeni planlar hazırladığı ortaya çıktı. Çinli üreticinin 2023 yılına kadar altyapı çalışma planlarının askıya alınacağı konuşuluyor. 

Huawei, lider bir küresel 5G çözüm sağlayıcısı ve Çin yüksek teknolojisi için bir bayrak taşıyıcısı. Şirket kurucusu Ren Zhengfei de bu hırsla ünlüdür. Ancak, şirket herkesin hayal gücünün ötesinde bu hırsla siyasallaştı. 

Washington'un baskısı altında "ulusal güvenlik tehdidi" iddiası, Huawei'in uluslararası iş ortamını hızla zehirliyor. İngiliz hükümetinin planladığı iddia edilen şey, ABD'nin en son ABD tedarik hatlarını kesme girişiminden sonra şirketin geri kalanında daha fazla zarar veriyor. 

İngiliz hükümetinin Huawei'in "çekirdek" teknoloji ve ekipman tedarik etmesini engelleyen ve pazar payını yüzde 35 ile sınırlayan ocak ayı kararı hiç de adil değildi. Şirkete yönelik tüm iddialar, Huawei'in Batı telekomünikasyon ağlarında hakim bir varlık haline gelebileceği ve Çin'in güçlü bir hükümete sahip olduğu korkusu üzerine inşa edilmiş gibi görünüyor.

HUAWEI YAPTIRIMLARI İÇİN ORTADA SOMUT BİR DELİL YOK 

Bunun dışında, tüm güvenlik tehdidi iddialarına rağmen hiçbir kanıt sunulmamıştır. İngiltere, ABD'nin Huawei hattına ayak basmasının, bu ay müzakerelere başladığı ABD ile olumlu bir ticaret anlaşması kazanmasına yardımcı olacağını umuyor olsa da, faydaların kayıplarla telafi edilemeyeceği aşikâr. 

Sadece ulusal kimliği nedeniyle belirli bir şirketi bir ülkenin pazarından çıkarmak, piyasa ekonomisi kurallarına karşı değil, aynı zamanda menşe ülkesine karşı çok düşmanca bir tavırdır. 

İngiltere pazarını kaybetmek şüphesiz Huawei'ye ağır bir darbe olacaktır. Ancak Huawei tek kaybeden olmayacak. İngiliz ağlarından Huawei ekipmanını çıkarmak, hizmet sağlayıcıların mali yüklerini önemli ölçüde artıracak, ülkede 5G'nin piyasaya sürülmesini geciktirecek, Çin ile ilişkilere zarar verecek, İngiltere'nin Brexit sonrası ekonomik beklentilerini koyulaştıracak ve İngiltere'nin uzun süredir devam eden itibarına olan güveni aşındıracak. 

İngiliz telekom operatörleri, Huawei'in yerini almanın yüksek maliyeti konusunda endişe duyuyorlar. En başta siyasallaşmanın kurbanları olarak hissediyorlar. Beijing ve Londra'daki hükümetler için bu bir güven meselesidir. Güven ortadan kalktığında, iş birliği hakkındaki tüm söylemler kulağa boş gelecektir. 

Kaynak: China Daily