IMF: Çin'in salgınla mücadele deneyimleri öğrenilmeye değer

IMF: Çin'in salgınla mücadele deneyimleri öğrenilmeye değer

Uluslararası Para Fonu (IMF) Basın Sözcüsü Gerry Rice, dün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in Covid-19 pandemisiyle mücadelede güçlü tedbirler aldığını ve bu süreçte zengin deneyimler kazandığını, bu deneyimlerin diğer ülkeler tarafından öğrenilmeye değer olduğunu dile getirdi.

Çin'in ekonominin yeni duruma adapte olmasını sağlamak amacıyla para ve maliye politikası alanlarında birçok önlem aldığına işaret eden Rice, şu an Çin'in bazı alanlarda ilerlemeler kaydettiğine dikkat çekti.

Rice, e-ticaret sistemi aracılığıyla küçük işletmeler ile tüketiciler arasında bağlantı kurulması gibi önlemlerin de diğer ülkeler tarafından öğrenilmeye değer olduğunu kaydetti.

Rice, Çin dâhil bazı ülkelerin Afet Etkilerinin Sınırlandırılması ve Borcun Hafifletilmesi Fonu'na (CCRT) destek verdiklerini, bu desteklerin diğer ülkelere, özellikle yoksul ülkelere yardım edilmesinde önemli rol oynayabileceğini vurguladı.

IMF'nin şu ana kadar yüzden fazla ülkeden acil finansman talebi kabul ettiğini aktaran Rice, önceki gün itibarıyla 59 ülkenin talebini onayladıklarını sözlerine ekledi.