İki Toplantı'ya dünyadan yoğun ilgi

İki Toplantı'ya dünyadan yoğun ilgi

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 13. Ulusal Komitesi'nin 3. Toplantısı ve 13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin 3.Toplantısı (ÇUHM), başkent Beijing'de sürüyor. "İki Toplantı", dünya kamuoyunda yoğun ilgi görüyor.

Farklı ülkelerden siyasetçi ve uzmanlar, İki Toplantı'da salgınla mücadele ile ekonomik gelişme arasında eşgüdüm sağlama kararlılığının gösterildiğini belirtti.

Geçen yıl Çin ekonomisinin istikrarlı şekilde büyüdüğünü hatırlatan siyasetçi ve uzmanlar, Çin'in salgının ekonomi üzerindeki etkisini en aza indireceğine inandıklarını ve bunun dünya için büyük önem taşıdığını kaydettiler.

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün Asya ve Asya-Pasifik Araştırma Merkezi araştırmacı Sizov, Çin'in bu yıl ekonominin büyüme hedefi açıklamamasının makul olduğunu ve böylece Çin'in yüksek kaliteli gelişme yolunda ilerleyerek özellikle yoksulluktan kurtulma, ekonomik ve toplumsal gelişmeyi sınırlayan sorunların çözülmesi gibi alanlarda çaba göstereceğini belirtti.

Aydınlık gazetesi editörü Tunç Akkoç, Covid-19 salgınının dünya ekonomisi ve ticaretini etkilediği bir dönemde, Çin'in yıllık büyüme hedefi açıklamamasının makul olduğunu söyledi. Çin ekonomisinin küresel ekonomi için belirleyici bir faktör olduğunu ifade eden Tunç Akkoç, Çin ekonomisinin büyük başarılar kazanacağına inandıklarını söyledi.

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı Asya-Pasifik Dairesi Başkanı Dawit Yirga, Çin ekonomisinin canlandırılmasının Afrika için çok önemli olduğunu, bunun Afrika ülkelerin salgının üstesinden gelmesine büyük fayda getireceğine işaret etti.