İki Toplantı'nın tarihi ne anlama geliyor?

İki Toplantı'nın tarihi ne anlama geliyor?

Çin Halk Cumhuriyeti'nin en önemli yıllık siyasi olayı olan İki Toplantı, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 2 ay ertelenmesinin ardından 21-22 Mayıs tarihlerinde toplanacak. Dünyada artık yeni normal haline geline salgın önleme ve kontrol atmosferine karşı, yaklaşan İki Toplantı, Çin yeni tip koronavirüse karşı savaşta aşamalı ve kesin bir zafer kazandığını kanıtlayacak. Çin Halk Cumhuriyeti, ekonomik faaliyetlere yeniden dönmek ve okulları açmak dışında ülkenin en önemli siyasi toplantısını da başlatmak üzere.

Bu yılki İki Toplantı'nın önemi sadece tüm yılı kapsayan ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerini belirlemek değil. Görüşmelerde ayrıca Çin'in yeni tip koronavirüsün yarattığı zorlukları daha etkili bir şekilde ele almasını sağlayacak politikalar da belirlenecek. İki Toplantı, şu anda çok önemli olan halkın güvenine ilham verecektir.

SİYASİ VE YÖNETİŞİM SİSTEMİNİN ZAFERİ

Yeni tip koronavirüsün ortasında İki Toplantı'nın düzenlenmesi tüm dünya için büyük önem taşıyor. Çin halkının salgına karşı güçlü dayanışmasının yanı sıra ülkenin liderliği de belirleyici rol oynadı. Çinli yetkililer aktif sorumluluk alarak halen yeni tip koronavirüse karşı mücadelede aktif rol oynuyorlar. Mevcut tablo, Çin ruhunu, verimliliğini ve dünyanın geri kalanına nasıl yaklaştığının bir göstergesidir. Zira bir ülkenin benimsediği siyasal ve yönetişim sistemi tarihi, kültürü, ekonomisi ve sosyal gelişimi ile belirlenir. Çin'in salgına karşı başarılı yanıtı ve İki Toplantı'nın başlangıcı ülkenin siyasi ve yönetişim sisteminin avantajlarını gösterdi.

Yeni tip koronavirüs salgınına verilen yanıtlar farklı sistemlerin verimliliğini ve değerlerini de gözler önüne serdi. Kimi ülkeler bu süreçte rotalarını kaybetti, yeni tip koronavirüse karşı yanlış strateji uyguladı ve sorumluluktan kaçındılar. Çin ise bunun tam tersine salgını büyük ölçüde kontrol etti. Ülkenin şu anda üretimi hızla artarken, ekonomik ve sosyal gelişim de kaldığı yerden derinleşmeye devam ediyor. Ölümcül yeni tip koronavirüs karşısında siyasi ve yönetimsel avantajlarını kullanmak gününün sonunda daha fazla hayat kurtarmaya, dünya için zaman yaratmaya değer. Çin'in salgına karşı verdiği mücadelesi sadece kendi insanlarını düşündüğünü göstermiyor. Çin aynı zamanda mücadelesi ile enternasyonalizm ruhunu da ispat ediyor.

ÇKP'NİN ÖNCÜ ROLÜ BELİRLEYİCİ OLDU

Nihayetinde Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) liderliği ve halkın ulusal direniş ve dayanışma ruhu sosyalist sistemin avantajlarını teşkil eder. Çin bu avantajları sayesinde kaynaklarını zorlu görevlerle başa çıkmak için ayırdı ve kriz anlarında başarılı performans sergiledi. Zorluklar, meydan okumalar ve riskler arttıkça Çin'e özgü sosyalist sistem de güçlenmeye devam ediyor.

Fırtınalı sulara yelken açan Çin, rotasını şaşırmadı ve normal siyasi hayatına hazırlandı. Bu arada kimi ülkeler ise iktidar için mücadele eden siyasi partilerin yarattığı ihtilaflardan dolayı fırtına bulutları altında ve batma tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

Kaynak: Global Times