İki Toplantı'dan hangi mesajlar çıktı?

İki Toplantı'dan hangi mesajlar çıktı?

Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Li Keqiang'ın Büyük Halk Sarayı'nda uzun zamandır beklenen Ulusal Halk Kongresi açılış konuşmasına Beijing yönetiminin aldığı önlemler damga vurdu. Çin Başbakanı Li, yaptığı açıklamalar ile ülkesinin salgın sonrası ortaya çıkacak ekonomik meydan okumalara ve küresel anlamda köprülerin atılmasına neden olacak artan baskıya hazır olduğunu kanıtladı.

Her yıl mart ayında gerçekleşen İki Toplantı'nın iki ayın ardından toplanması Çin'in yeni tip koronavirüs salgını sonrası hayatı normalleştirdiğini gösterdi. Ülkenin en önemli siyasi danışma zirvesi olarak kabul edilen İki Toplantı'yı anlamak sadece salgının ikinci dalgasını önlemek açısından önemli değil. İki Toplantı aynı zamanda yeni tip ticaret ve halk sağlığı arasında dengenin nasıl kurulacağı konusunda da önemli dersler sunuyor.

BÜYÜME ORANLARI NEDEN AÇIKLANMADI?

İki Toplantı'da alınan kararlar ışığında merkezi unsurlar liderlikten aldığı güç ile yeni tip koronavirüs krizi sonrası ekonomiyi istikrarlı hale getirmek, istihdamı artırmak, dış ticaret ve yatırımları güncellemek ve salgının sınırları içerisinde kendi sisteminin avantajlarını kullanarak engellemek için hızla harekete geçti.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin Halk Cumhuriyeti'nin yeni tip koronavirüsün getirdiği belirsizlik altında işsizlik oranlarının dengelenmesi, kontrol altına alınması ve yoksulluğun azaltılmasına odaklanmak için on yıllardır devam eden Gayri Safi Yurt İçi Hasıla büyüme hedefini açıklamaktan vazgeçmesi büyük güç olarak aldığı sorumluluğa işaret ediyor. Bu bağlamda Çin dikkatini 2020 hedefleri uyarınca yoksulluk seviyesini azaltmak, 9 milyon ek istihdam sağlayarak iş arzını güvenceye almak, kentsel işsizliği yüzde 6'ya sabitlemek, sürdürülebilir geçim kaynaklarını garanti altına almak, vergi indirimleri sunmak, küçük ve orta ölçekli işletmeler için 25 milyar yuan özel bütçe tahsis etmek gibi önlemlere veriyor. Alınan önlemler yeni tip koronavirüs salgını sonrası Çin'in sağlam temelde uzun vadeli şekilde büyümesini teşvik edecek.

BÖLGESEL FARKLILIK SONA ERDİRİLECEK

Bu yılki İki Toplantı'dan çıkan bir önemli mesaj ise tüketimin nicelikten niteliğe sıçraması gerektiği vurgusu oldu. Gelecekteki ekonomik büyümenin ana motoru olacak sürdürülebilir ve kalite üretim için yatırımları artıracak siyasetleri yaratmak hayati önemdedir. Bununla birlikte Çin ekonomisinin yeniden doğuşu için gelişmiş sahil kentleri ile ülkenin batısı arasında denge sağlanmalıdır. Chongqing, Chengdu ve Xi'an gibi şehirler ekonomik ağırlık bakımından Beijing, Shanghai ve Guangzhou gibi yerlerle yarış içinde olmalıdır. Bu bağlamda ilan edilen Batı Bölgesel Kalkınma Planı, 2035 yılına kadar bahsi geçen alanların modernleşmesini, ulaşım altyapısının geliştirilmesini ve yapay zekâ gibi teknoloji alanlarında desteklenmesini hedefliyor.

5G internet bağlantı sistemi, yüksek hızlı tren yolları, büyük veri ve yapay zekâ gibi teknolojik kulvarlar şüphesiz ki Çin'in gelişiminin ana merkezleri olmaya devam edecektir. Buna karşın, yeni tip koronavirüsün tüm dünyayı etki altına alması bizlere ekonomiyi ekolojik sistemin üzerinde tutmamız gerektiği mesajını verdi. Bu konuya salgın öncesinde de önem veren Çin zaten fosil yakıtların kullanımını azaltmış ve yeşil enerji projelerine, su güvenliğine, iklim değişikliğinin önlenmesi için projelere yoğunlaşmıştı.

ÇİN SORUMLU GÜÇ OLARAK GÖREVLERE HAZIR

Çin'in diğer tüm uluslar gibi bu yıl da zorluklarla karşılaşacağı inkâr edilemez. Buna karşın ülke hali hazırda yeni tip koronavirüs salgınından ciddi şekilde etkilenmesine rağmen ayağa kalkabildiğini gösterdi. Büyük Halk Sarayı'ndan bu yıl Çin küresel arenada sorumlu bir oyuncu olmak istemesi mesajı çıktı. Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) azalan liderliği ve gücün Asya'ya kayması ışığında örnek bir liderlik üstlenmeye hazırdır. Ekonomisini içeride yeniden yapılandırarak daha güçlü ve sağlıklı hale gelen Çin sadece kendi insanlarına değil dünyanın geri kalanına da fayda sağlayacaktır.

Kaynak: CGTN