İki Toplantı'da Xi'nin öncelikli gündemi halkın yaşamı oldu

İki Toplantı'da Xi'nin öncelikli gündemi halkın yaşamı oldu

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi'nin düzenlenmesinden bu yana geçen süre içinde ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, "halkın güzel bir yaşama dönük beklentilerini" ÇKP'nin yönetiminde daima en ön planda tuttu. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelenen yıllık meclis toplantıları süresince Genel Sekreter Xi Jinping'in en çok bahsettiği konu yine halkın yaşamını iyileştirmek oldu.

SALGININ ETKİLERİNİ DEFALARCA SORDU

13. Çin Ulusal Halk Meclisi 3. Toplantısı'nın ilk gününde Xi Jinping, İç Moğolistan Özerk Bölgesi heyetiyle bir araya gelerek delegelerle birlikte Hükümet Çalışma Raporu'nu ele aldı. Xi'nin burada en çok üzerinde durduğu konu salgının ekonomiye getirdiği etkiler oldu.

Salgının patlak vermesinden bu yana geçen süre içinde Xi Jinping, salgını önleme ve kontrol çalışmalarını bizzat yönetti. Xi, ayrıca yabancı devlet liderleri ve uluslararası örgütlerin yöneticileriyle yaptığı 50'nin üzerinde görüşmede de salgın konusunu ele aldı. Günümüzde salgınla mücadelede dev ilerlemeler kaydedildi. Xi, salgının ekonomiye ve halkın günlük yaşamına getirdiği etkilere büyük ilgi gösteriyor. Bu, ÇKP'nin "önce halk" ilkesini de yeniden göstermiş oldu. Xi, delegelerle yaptığı görüşmede şöyle konuştu:

"Halk en üstündür. Halkın can güvenliği ve sağlığını korumak için ne pahasına olursa olsun gerekli adımları atacağız."

Xi Jinping, salgının getirdiği olumsuz etkiler altında istihdam, eğitim, sigorta, tedavi, emlak ve yaşlı bakımı gibi halkın günlük yaşamını yakından ilgilendiren konuları çok yakından takip etti ve ilgili sıkıntıların çözülmesine büyük önem verdi.

Xi, şunları söyledi:

"ÇKP'nin kökleri de kanı da halktır. Halk merkezli düşünceyi, ne kadar meydan okuma ve zorlukla karşılaşırsak karşılaşalım, ne pahasına olursa olsun, hiç şaşmadan izleyeceğiz."

Xİ, ÖZEL İŞLETMELERİ TEŞVİK EDİYOR, ÇİFTÇİLERİ DÜŞÜNÜYOR

Krizden nasıl yeni fırsatlar çıkarılır ve değişen durumdan nasıl yeni başlangıçlar doğrulabilir?

Xi Jinping, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın (ÇHSDK) yıllık toplantısı kapsamında ekonomi çevrelerinden gelen üyelerle bir araya geldiği toplantıda da Çin'in entegre bir iç talep sistemi oluşturmayı hızlandıracağını, inovasyonu güçlendireceğini, yeni gelişen stratejik sektörleri güçlendireceğini, yeni durumda uluslararası iş birliğine ve rekabete yeni avantajlar sunacağını vurguladı.

Bazı delegeler, toplantıda özel işletmelerin karşılaştığı zorluklara dikkat çekti. Xi Jinping, bu konuda şunları söyledi:

"Özel işletmeler, Çin'in bu umut tarlasında geliştiler. Şu an özel işletmeler, öyle büyük ölçekte büyüdüler ve Çin'e özgü sosyalizme öyle büyük katkılar sağladılar ki bu inanılmaz bir başarı! Farklı dönemlerde farklı zorluklar bulunuyor. Araştırmaya ve mücadele etmeye devam etmeliyiz. Zorlukların üstesinden gelip yeni kalkınma yollarında ilerlemeliyiz."

Görece refah toplumunu oluşturmadaki kilit unsur çiftçiler. Milyonlarca çiftçinin durumu daima Xi Jinping'in odağında.

Çin, 2020'de yoksullukla mücadelede nihai zaferi kazanmak için çaba gösterecek. Bunun yanı sıra, yeni durumda tarımda modernizasyon ilerlemeye devam edecek, tüm çiftçiler kent sakinleri gibi ortak refah gerçekleştirecek.

Xi Jinping, "Bizim neslimiz, halkımıza özellikle çiftçilerimize destek vermek istiyor. Sosyalist yolda kimse geride kalmaz, ortak refahı gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

BİR EYALETİN VE BİR KENTİN ARKADASINDA 1,4 MİLYAR ÇİNLİ'İN DESTEĞİ VAR

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, Covid-19 salgınıyla mücadelede önemli katkılar sağlayan Hubei ve Wuhan sakinlerini de hiçbir zaman unutmadı.

Xi, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 3. Toplantısı kapsamında Hubei eyaleti heyetinin oturumuna katıldı ve önemli bir konuşma yaptı. Xi, şöyle konuştu:

"Hubei ve Wuhan sakinleri, salgınla mücadeleye önemli katkılar sağladı ve büyük fedakârlıklar gösterdi. Wuhan, 'kahraman kent', Hubei ve Wuhan halkları da 'kahraman halklar' unvanlarına layık görüldü. Bu vesileyle Hubei eyaletindeki çeşitli etnik gruplara mensup üyelerimize içten selamlarımı ve şükranlarımı iletmek istiyorum."

Xi Jinping, Çin dışında salgının yayılma eğiliminin etkin şekilde engellenemediği bir dönemde salgını önleme çalışmalarının hiç gevşetilmeden aralıksız ve eksiksiz şekilde yürütülmesi gerektiğini kaydetti. Xi, şöyle konuştu:

"Salgını önleme ve kontrol çalışmalarını hiç gevşetmemeliyiz. Daha önce yaptığımız gibi, önümüzdeki günlerde de çalışmaları etkin şekilde yürütmeliyiz. Dış kaynaklı salgını etkin şekilde önleyeceğiz, iç kaynaklı salgınının yeniden sıçramasını kontrol altına alacağız, salgını önlemede zorlukla elde edilen başarıları boşa çıkarmayacağız."

Xi Jinping konuşmasında, 60 milyon nüfusa sahip Hubei eyaletinin yeniden canlanmasına güveninin tam olduğunu vurguladı. Xi, şöyle konuştu:

"Salgınla mücadele ruhu devam ettirilmeli; sorumlu, gerçekçi ve zorluklara boyun eğmeyen bir tavırla daha büyük zaferler kazanılmalı. Hubei ve Wuhan, zorlukların ardından yeniden doğacak."

Çin'in en üst yasama organı Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) ile en üst siyasi istişare organı Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın (ÇHSDK) her yıl düzenlenen yıllık toplantıları, Çin'de "İki Toplantı" adıyla anılıyor.

Her yıl mart ayı başında düzenlenen İki Toplantı, bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle ertelenerek mayıs ayı sonunda yapıldı.