İki büyük küresel krize nasıl yaklaşıyor?

İki büyük küresel krize nasıl yaklaşıyor?

Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 73. Dünya Sağlık Asamblesi'nin (DSA) açılışı için pazartesi günü gönderdiği mesajda yoksul ülkeler için kurulan Borç Servisi Askıya Alma Girişimini hayata geçirmek üzere G20 ülkeleri ile birlikte çalışacaklarını ilan etti.

Çin Cumhurbaşkanı ayrıca, ülkesinin mevcut zorlukların üstelerinden gelebilmeleri için yeni tip koronavirüsten en kötü şekilde etkilenen ülkelere de destek için uluslararası toplumla çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

ÇİFTE STANDART SATIRLARA YANSIDI

Xi'nin çağrısı DSA'ya sunulan tekliflerden yalnızca biridir. Çin bunların yanı sıra, başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere yeni tip koronavirüsten etkilenen ülkelere yardım için önümüzdeki iki yıl boyunca 2 milyar dolar tahsis edeceklerinin sözünü verdi.

Çin, hâlihazırda verdiği sözleri yerine getirmek için hareket halinde. New York Times gazetesinin haberine göre; Çin Kalkınma Bankası ülkenin yeni tip koronavirüs salgını ile başa çıkması ve ödeme çizelgesini iki yıl ötelemesi ve faiz oranlarını düşürmesi için Sri Lanka Hazine Sekreterliği'ne 700 milyon dolarlık kredi açtı. Buna karşın bahsedilen haberde yalnızca bir bölüm. Amerikan gazetesinin konuyla ilgili haberi Batı medyasının son derece maharetli olduğu çifte standart uygulamasının tipik örneğidir.

NAKİT DEĞİL PROJE TABANLI YARDIM

Çin Halk Cumhuriyeti, son birkaç yıldır sadece alıcı ülkelerin gelişimine fayda sağlamakla kalmayıp bölge ve dünya ticaretinin artmasına katkı sunmak için az gelişmiş ülkelere altyapı için kredi veriyor. Buna karşın ABD medyası her zaman Çin'in nüfuz arttırmak istediğini vurgularken Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) siyasi gündeme sahip dış yardım hikayelerini nadiren anlatıyor.

ABD kalkınma yardımlarının en yaygın türü proje tabanlı yardımlardır. Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası kuruluşlara da yardımlar bu şekilde sağlanmakta ve yabancı hükümetlere nakit transferi bunun sadece küçük bir kısmını oluşturmaktadır.

SÖZDE DEMOKRASİ TEŞVİKİ

ABD destekli projeler ve fonlarla alıcılar Washington için kolayca müzakere edilebilir ve kendi değerlerini takip eden ülkeler haline dönüştürülmek isteniyor. ABD Kongresi'nin kamu politikası araştırma enstitüsü olan Kongre Araştırma Sevisi 2019 tarihinde yayımladığı raporda Amerikan yardımlarının hedefinin tartışmalı sözde "demokrasiyi" teşvik etmek olduğunu açıkça söyledi. Buna karşın az gelişmiş ülkelerin çoğu bu politikayı her zaman karşılayamayacak kadar maliyetli bulmaktadır.

New York Times haberinde BM 2019 İnsani Gelişme Endeksi'nde yer alan 189 ülkeden 152. sırada olan az gelişmiş ülkelerden Pakistan'ı örnek olarak sundu. Buna karşın ABD tarafından başlatılan terörle mücadele operasyonlarını Pakistan ekonomisine getirdiği feci sonuçlar haberde kendine yer bulmadı.

İTİBAR SUİKASTLERİNE BAŞVURABİLİRLER

Çin tarafından sağlanan alternatif yardım modellerine karşı dikkat kesilen ABD ve medyası çifte standartlarını ve "Önce Amerika" sloganında hayat bulan benciliklerini yansıtmak için itibar suikastlarına başvurabilir.

Çin, 73. DSA'da kendisini dünyanın salgınla mücadelesine yardımcı olacak sorumlu büyük güç olarak tanıtırken, Trump yönetimi ise Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) ayırdığı desteği kalıcı olarak dondurmakla tehdit ediyordu. İki büyük güç küresel bir krize neden bu kadar farklı tutumlarla yaklaşıyor?

 Kaynak: Global Times