Hubei delegesi neden Xi Jinping'in önünde saygıyla eğildi?

Hubei delegesi neden Xi Jinping'in önünde saygıyla eğildi?

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 13. Ulusal Halk Meclisi 3. Toplantısı kapsamında Hubei delegasyonuyla önceki gün bir toplantı gerçekleştirdi. Xi Jinping, Çin Kominist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri seçildiğinden beri ilk kez İki Toplantı sırasında Hubei'den gelen delegelerle buluştu.

Wuhan sakinlerinden Hubei delegesi Yu Cheng, minnettarlığını ifade etmek için Xi Jinping'in önünde eğilerek, "Sayın Genel Sekreter bizi çok önemsiyor. Wuhan'daki pek çok kişi fırsat bulabilirsem Sayın Genel Sekreter'e bizzat teşekkür etmemi istedi." ifadelerini kullandı.

Söz konusu jest, Wuhan sakinlerinin Cumhurbaşkanı Xi'ye karşı samimi duygularını sembolize ettiğinden diğer delegeler de Yu'yu alkışladı.

"İHTİYACINIZ OLURSA BENİ DOĞRUDAN ARAYIN"

Çin Yeni Yılı'nın ilk günü olan 25 Ocak'ta Xi Jinping, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi'nin merkezi Zhongnanhai'da Siyasi Büro Daimi Komitesi'nin altı üyesiyle toplantı yaptı.

Toplantı esnasında son derece ciddi görünen Xi, tüm gece uyumadığını söyledi.

Daimi Komite, toplantıda salgının önlenmesi ve kontrolünü ilerletmek amacıyla Covid-19'un ön cephesi Hubei ile diğer bölgelere çalışma ekipleri gönderme kararı aldı.

Xi, "İhtiyaç olması durumunda beni doğrudan arayın." dedi.

Cumhurbaşkanı Xi, Hubei'deki durumu gece gündüz takip ederek tüm çalışma ekiplerinin başındaki görev gücüne talimatlar verdi.

"DAYANIN! YOLUMUZDA İLERLEMEYE DEVAM EDELİM"

Xi, 10 Mart'ta Wuhan'da bulunan Doğu Gölü Yenikent Konut Sitesi'ni ziyaret etti. O güne kadar 48 gün evlerinde kapalı olan site sakinleri Xi'nin teşrifiyle heyecanlanarak balkonlarından Xi'ye selam gönderdi. Bazıları Çin bayrakları sallayarak "Dayan Çin! Dayan Wuhan!" diye bağırdı.

Haykırışları duyan Xi, "Dayanın! Yolumuzda ilerlemeye devam edelim!" diye cevap verdi. Bu anın görüntüleri sosyal medyada yüz milyonlarca kez tıklandı. Genel Sekreter'in sesi halkın sesine karışmıştı: "Parti ve halk Wuhan'a minnettar!"

"HALKIN YAŞAMIYLA İLGİLİ HER ŞEY ÖNEMLİ"

Hubei ziyareti sırasında, "Salgın belirginleştikçe halkın yaşamını korumaya ve geliştirmeye daha büyük ehemmiyet vermeliyiz." diyen Xi, halkın temel yaşamının teminat altına alınması ve tahıl, yağ, et, yumurta ve süt gibi başlıca gıda ihtiyaçlarının karşılanması için çaba gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Xi, özel bir talimat daha verdi, "Wuhanlılar taze balık severler, şartlar elverdiğince onlara daha çok balık tedarik etmeliyiz." Cumhurbaşkanı'nın sözleri Wuhan halkının kalbini ısıttı, salgını yenebileceklerine dair umut verdi.

"Bu felaket önünde sonunda geçecek, ama bu minnettarlık kalbimde kalacak."

Hubei delegesi Yu, Wuhan halkının minnettarlığını İki Toplantı sırasında Cumhurbaşkanı Xi'ye sundu.

"Wuhan kahramanlar kentidir, Hubei ve Wuhan halkları kahramandır." diye konuşan Xi, Hubei delegasyonuna minnettarlığını bir kez daha dile getirdi.

Daha sonra Xi, Hubei ve Wuhan halklarına şu ifadelerle cesaret aşıladı:

"Şimdi Hubei pek çok açıdan ağır bir görevle karşı karşıya ve çok sayıda müşkül mevcut. Salgını önleme ve kontrol sürecinde gösterdiğimiz ruhu devam ettirmeli, sıkı çalışmalıyız. Sorumluluk almaya cesaret etmeliyiz, savaşmaya cesaret etmeliyiz, zorlukların üstesinden gelip yeni zaferlere koşmaya cesaret etmeliyiz. Hubei ve Wuhan mutlaka yeniden doğacaktır."

Xi, ayrıca ÇKP, devlet kuruluşları ve kamu işletmelerinin, Hubei'in salgın sonrasında yeniden dirilişine desteklerini artırmaları talimatını da verdi. Cumhurbaşkanı, böylece etkili sonuçlar alınabilmesi ve politika avantajlarının gelişme avantajlarına çevrilebilmesi için çeşitli politikalar ve önlemlerin hızlı bir şekilde uygulanabileceğini belirtti.

Xi, Hubei'deki görevlileri inisiyatif alarak sıkı çalışmaya ve "Hubei'in yüksek kaliteli kalkınmasında yeni bir sayfa açmak için çaba harcamaya" teşvik etti.

"Gerçek kahraman halktır." diyen Xi'ye göre halkla hakiki bir birlik sağlandığı ve zorluklar ile mutluluklar halka paylaşıldığı takdirde Çin milleti tüm sınamaların üstesinden gelebilir ve engelsiz şekilde ilerleyebilir.