Huawei 2019 yılında 224 bin 300 kişiye istihdam sağladı

Huawei 2019 yılında 224 bin 300 kişiye istihdam sağladı

Xinhua

Avrupa Birliği (AB), koronavirüs salgını sonrası dönemle ilgili son toparlanma planında, modern ve daha istikrarlı Avrupa'yı inşa etmede dijitalleşmenin rolünü vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) baskısı yüzünden, Çin Telekom devi Huawei'in 5G teknolojisini geri çevirerek, bazı Avrupalı ülkeler kıtanın ekonomik görünümünü zayıflatma riski taşıyor. Çin'in önde gelen ileri teknoloji şirketi Huawei yıllarca, güvenli ve uygun maliyetli ekipmanlarıyla Avrupa'nın her yerinde telekom şebekelerinin gelişmesine çok büyük katkıda bulundu.

İngiliz düşünce kuruluşu Oxford Economics'in araştırmasına göre, Huawei ayrıca Avrupa'nın Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'na (GSYİH) 16,4 milyar Euro (19,9 milyar dolar) katkıda bulundu ve 2019 yılında 224 bin 300 kişiye istihdam sağladı.

HUAWEI 2019 YILINDA 224 BİN 300 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLADI

Bununla birlikte, Washington yönetiminin kendi siber hegemonyasını ve müttefiklerine baskıyı sürdürmek için Çinli ileri teknoloji şirketleri üzerindeki zorbaca önlemlerine devam etmesi nedeniyle, Çin şirketi geçen aylarda birkaç Avrupa 5G piyasasında işlerinin baltalandığına tanıklık etti.

Huawei'in 5G teknolojisiyle ilgili sözde ulusal güvenlik kaygıları, en iyimser görüşle zorlama olur. Huawei, son 30 yılda 170'den fazla ülke ve bölgede bin 500'den fazla şebeke kurdu, Fortune Global 500'deki 228 şirketle ortaklık yaptı ve dünya çapında 3 milyardan fazla insana hizmet götürdü. Ancak, Snowden ve WikiLeaks gibi ağ güvenliği vakaları yaşanmadı, "Prism Gate", "Formula Organization" ve "Echelon System" gibi siber gözetleme programları olmadı ve hiçbir ülke Huawei ürünlerinin gizli kapıları olduğunu ispat etmek için ortaya kanıt koymadı. Aksine, Fransız haber ajansı AFP ekim ayında, ABD ve Beş Göz İttifakı'nın (ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda) üyelerinin kolluk kuvvetlerinin erişim sağlaması için Signal ve Telegram gibi şifreleme uygulamalarında gizli kapı kurulmasını talep ettiğini bildirmişti.

WASHINGTON'IN KÖTÜ NİYETLİ BASKISINI REDDETMEK DÜNYANIN KALKINMASINA FAYDA GETİRİR

Huawei'yi dışlamak, Avrupa'nın dijital olarak gelişmesinde frene basılmasına yol açacaktır. 5G teknolojisi sadece iletişimle ilgili değil. Düşük gecikme süresi ve yüksek güvenilirlik özelliğine sahip temel bir teknoloji olarak 5G, birkaçını saymak gerekirse Nesnelerin İnterneti, otonom sürüş, akıllı fabrika binası gibi gerçekten dijitalleşmiş geleceğin endüstrilerini şekillendirmek için kullanılabilir.

Huawei'in teknolojisi şu anda dünyaya öncülük ediyor. Huawei'yi dışlayarak, Avrupa mümkün olduğunca çabuk dijitalleşme gelişimi fırsatını kaybedecek, bu da Avrupa'nın gelecekte rekabet edebilirliğine zarar verecek. İngiliz hükümetinin yasaklama kararını takiben Huawei İngiltere'nin açıkladığı gibi, bu karar, "İngiltere'nin dijitalleşmeyi yavaş şeride sokma, faturaları artırma ve dijital uçurumu derinleştirme tehdidinde bulunuyor."

Artan belirsizlikler karşısında, çok kutuplu dünyanın istikrarı Avrupa'nın bağımsız ve stratejik özerkliğine bağlı bulunuyor. Washington yönetiminin kötü niyetli baskısını reddetmek sadece Avrupa'nın kendi kalkınmasına değil, bütün dünyanın kalkınmasına fayda getirir.