Hua Chunying: DSÖ'ye destek artırılmalı, ABD yanlış yolda

Hua Chunying: DSÖ'ye destek artırılmalı, ABD yanlış yolda

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Çin'in uluslararası toplumu DSÖ'ye desteği ve yardımı daha da artırmaya çağırdığını söyledi.

Ameirka Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı sözcüsü 3 Eylül'de bir açıklama yaptı ve 2020 mali yılı için DSÖ'ye (DSÖ) ödenecek kalan fonların diğer Birleşmiş Milletler aidatlarını ödemek için kullanılacağını ve DSÖ ile teması kademeli olarak azaltacaklarını açıkladı.

Hua Chunying, ilgili soruları yanıtlarken, mevcut salgın ortamında DSÖ'nün herhangi bir şekilde bastırılmasının ve hatta örgüte şantaj yapılmasının, insan hayatına ve uluslararası salgın iş birliğine verilen bir zarar olduğunu söyledi.

Hua Chunying şunları söyledi:

"Küresel halk sağlığı güvenliği alanındaki en yetkili ve profesyonel uluslararası organizasyon olarak DSÖ, Covid-19 salgınına yanıt vermede vazgeçilmez bir merkezi koordinasyon rolü oynamaktadır. ABD'nin kendi başına kalmayacağını umuyoruz. Salgın önleme hatalarından başkalar sorumlu tutulmaktadır. ABD'nin bu yaklaşımı, kendi salgın önleme çabalarına faydalı değildir, aynı zamanda uluslararası salgınla mücadele çabalarını da baltalamaktadır. Ayrıca acilen uluslararası desteğe ihtiyaç duyan gelişmekte olan ülkeler üzerinde ciddi bir olumsuz etkisi olacaktır. Gerekli uluslararası sorumluluklarımızı ve yükümlülüklerimizi yerine getirmek için, uluslararası toplumu çok taraflılık konusunda daha fazla fikir birliği oluşturmaya, DSÖ'ye desteği ve yardımı artırmaya ve ortaklaşa küresel halk sağlığı güvenliğini sürdürmeye çağırıyoruz."