Hong Kong'un kendi geleceğini gözden geçirmesi gerekiyor

Hong Kong'un kendi geleceğini gözden geçirmesi gerekiyor

Çin, Beihang Üniversitesi Profesörü Tian Feilong, Hong Kong'da yaşanan olayları siyasi çerçeveden Global Times gazetesine değerlendirdi. Sizler için alıntılıyoruz:

2019 Hong Kong Özel İdari Bölgesi yerel seçimlerinde 452 sandalyenin yarısından fazlasını demokratların almasıyla şehir bir siyasi dönüm noktasına geldi. Seçimler yüksek şiddet olayları arasında gerçekleşti. Hong Kong'da neler olduğu hakkında gerçekler ana akım medya tarafında çarptırılsa da gizlenemeyecek.

Yerel halkın Hong Kong'da devam eden şiddet olaylarını görmek istemediği aşikâr. Seçimin sonucu ne olursa olsun şiddet olayları için bir alet olarak kullanılmamalı. Sandıktan çıkan sonuç şiddeti meşrulaştıramaz.

HONG KONG SÖMÜRGECİLERİN OYUNCAĞI DEĞİL

Görülen o ki Hong Kong'da hâlâ sömürge gözeten bazı topluluklar, Hong Kong'da Anayasa ve "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesinin olduğunu idrak edememiş durumdalar. Hong Kong, Batı uygulamaları ile yönetilmek için Çin'e iade edilmemiştir.

Hong Kong hükümeti, mevcut hukuk kuralları ile bir avuç gençle başa çıkamadı. Gençler, kanunları çiğneyerek adalet bulabileceklerine inanıyor. 2014 yasadışı oluşturulan "Occupy Central" hareketi ile gösteriler düzenleyerek, bazı suçluların Hong Kong'a iade yasasını engelleme yoluna gittiler. Bu istekler zamanla imtiyazlara dönüştü ve Çin'in egemenliğini tehdit edecek kadar ilerledi.

Merkezi hükümet Hong Kong'da hukukun üstünlüğünü teşvik ediyor ancak bazı ayrılıkçıları "bir ülke iki sistem" ilkesinde ikna edemiyor.

Sonuç olarak, kentin bir finans merkezi itibarı ciddi şekilde zedelendi. Bu zedelenen imaj Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi projeleri ve Kuşak Yol İnisiyatifi çerçevesinde yeniden şekillenecek.