Hong Kong'un güvenliği ABD'yi neden rahatsız ediyor?

Hong Kong'un güvenliği ABD'yi neden rahatsız ediyor?

Çinli yetkililer pazartesi günü yaptıkları açıklamalar ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde son zamanlarda bazı terör eylemlerinin gerçekleştiğini doğruladılar. Hong Kong'daki Çin Dışişleri Bakanlığı Komiseri Xie Feng, Hong Kong Güvenlik Sekreteri John Lee ve Hong Kong Polis Komiseri Chris Tang, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarında terör eylemleri ile yabancı güçler arasındaki bağlantıyı net bir şekilde aktardı.

Resmî açıklamalar, Hong Kong Özel İdare Bölgesi için hazırlanan ulusal güvenlik mevzuatının taslak kararına yeni bir ivme kazandırıyor. 11 Eylül terör saldırılarından bu yana, terörizm yanlış biçimde Batı'daki çok sayıda insan tarafından neredeyse Müslümanlıkla ilişkilendirildi. Buna karşın, terörizmin savaş yöntemi hiçbir din, etnik köken veya sınır tanımıyor.

TERÖRİZMİN TEK BİR YÖNTEMİ YOK

Terörizm birçok şekilde ortaya çıkabilir. Örneğin, intihar saldırıları yapmak, masum sivillere, siyasi görevlilere, güvenlik güçlerine zarar vermek, onları sakatlamak veya öldürmek için patlayıcı cihazlar, ateşli silahlar ve bıçaklar gibi çeşitli silahlar kullanmak terörizm sınırları içinde yer alır. Terörizmin tanımı gereği nüfusu üstünde terör estirmeyi amaçlar.

Aslında Hong Kong'da geçen yaz şiddet içeren protesto hareketinin başlamasından bu yana geçen olan şey tam olarak bu. Bu gösterilere katılan veya onları destekleyen herkes terörist değil ancak bazıları yukarıda belirtilen faaliyetleri açıkça yürütüyordu. Hong Kong sakinleri, şehirlerine karşı açılan bu savaşın bir sonucu olarak acı çekiyorlar ve bu bela en kısa sürede durmazsa durum kötüleşerek ölümcül bir hal alabilir. Dünyanın dört bir yanındaki merkezi hükümetler ister üniter ister federasyon isterse de aradaki bir yönetimi biçimine sahip olsun, idari yapılarına bakılmaksızın ulusal güvenliği sağlamaktan sorumludur.

BATILI KURUMLARIN DESTEĞİ BİLİNİYOR

Yetkililere göre, kentte terörist faaliyetlerine karıştığından şüphe edilen bazı kişilerin dış güçlerle bağlantısı düşünülürse sorun tamamen yerli değil. Yabancı kuvvetler açıklamalarda doğrudan isimle anılmıyor ancak hepimiz Batılı kimi kurumların şiddet protestoları ile bağlantılı olduğu zaten biliyor. Kimi Batılı siyasetçiler de zaten bu bağları açıkça onayladı. Bu kurumların siyasi bağlantıları ele alındığında kimi istihbarat teşkilatlarının da işin içinde olduğu düşünülebilir.

Hong Kong Özel İdare Bölgesi için hazırlanan ulusal güvenlik mevzuatının Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından siyasileştirilmesi son derece tehlikelidir. Washington'ın muhtemel hamlesi en azından terör yanlısı kişileri şiddet kampanyaları için cesaretlendirebilir.

ABD, SALGIN VE TERÖRİZM KONUSUNDA UÇLARI TEMSİL EDİYOR

Terörizm tüm insanlığı etkileyen tehditler arasındadır çünkü din, etnik köken ya da sınır tanımaz. Dünya tıpkı yeni tip koronavirüsle savaşmak için bir araya geldiği gibi benzer şekilde tüm ülkeler de terörizme karşı dayanışma içinde olmalıdır. Ne yazık ki Amerika, her iki küresel meselede de uçlarda yer alıyor. Yeni tip koronavirüsle küresel mücadelede uluslararası toplumla iş birliği yapmayı reddeden Trump yönetimi aynı zamanda, Hong Kong Özel İdare Bölgesi için hazırlanan taslak nedeniyle Çin'i yaptırımlarla tehdit ediyor.

ABD'nin hamleleri endişe vericidir çünkü bu adımlar haydut bir devletin özelliklerini andırmaktadır. Trump, yeni tip koronavirüs konusundaki küresel fikir birliğini meydan okumuştu. Şimdi de benzer bir kararı terörizm hususunda almak üzere. Üzücü olan şu ki, Amerikalılar hem yeni tip koronavirüs hem de terörizm yüzünden hayatını kaybetti. Buna karşın ABD hükümeti Çin üzerindeki baskıyı artırmak için bu tehditler ile manipülasyon yapıyor. Makyavelist politikalar nedeniyle çok sayıda ölüme neden olan Amerika'nın aklı kendine gelmelidir.

Kaynak: CGTN