“Hong Kong'dan Taiwan Adası'na Çin'in duruşu değişmeyecek”

“Hong Kong'dan Taiwan Adası'na Çin'in duruşu değişmeyecek”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Mike Pence, hafta başında yaptığı konuşmada Çin'in Amerika ile ticaret anlaşmasına ulaşması için aralarında Hong Kong'a dair 1984 anlaşmasının da yer aldığı taahhütlere sadık olması gerektiğini belirtti. Pence ayrıca Hong Kong'daki şiddet olaylarının ardından ticaret anlaşmasının daha zor hale geldiğini savundu.

Pence'in 1984 tarihli Çin ile İngiltere arasındaki Hong Kong anlaşmasına işaret etmesi yanıltıcıdır. Hong Kong, Çin'in iç meselesidir ve ABD'nin Hong Kong'a müdahale etmesi uluslararası hukuka aykırı olduğu kadar Washington'ın Beijing'i siyasi açıdan etkileyecek gücü de bulunmamaktadır.

ABD BASKILADIKÇA ÇİN BÜYÜDÜ

ABD'nin Çin'e uyguladığı baskı ilk değil. Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu ilk yıllarda topyekün ambargo uygulayan Washington yönetimi 1978 sonrası sürekli olarak Beijing ile gerilim yaşadı. Yakın geçmişte Amerika'nın başlattığı ticaret savaşı on milyonlarca dolar zarara neden oldu. Dahası, Amerika ticaret alanında başlattığı ticaret savaşını Çin'in teknoloji devi Huawei'yi de içine katarak genişletti.

Amerika bugüne kadar uyguladığı Çin politikasından ne kazandı? Çin geçen yıl inişleri ve çıkışlarıyla dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline geldi. Benzer şekilde ticaret savaşı devam ettiği müddetçe Çin'in ekonomisi daha dayanaklı hale gelecek ve teknolojide yenilikçi politikalar varlığını sürdürecek.

WASHINGTON'IN STRATEJİK YANLIŞI

Sonuç olarak Amerika'nın Çin'e uyguladığı maksimum baskı stratejisi işe yaramayacak. Buna karşın Amerika'nın siyasi yapısı ülkedeki elitlerin yanlışlarını düzeltmesini açık biçimde engelliyor. Amerikan halkının çıkarları uzun süredir birbirinden ayrışıyor ve bölünüyor. Halk ticaret savaşı yüzünden artık görece daha pahalı ürünleri alamıyor. Üstüne üstlük işlerinin tehdit altında olduğunu hissediyorlar. Buna karşın ticaret savaşının zararlarını doğrudan gören bu inşalar ticaret savaşını destekleyen radikal görüşlü elitler tarafından aldatılmaya devam ediyor. ABD seçimleri yaklaştıkça partizanca bakış açılarının artarak ülkenin gerçek çıkarlarını gölgede bırakacak.

Pence'in açıklamaları gösteriyor ki, Amerika ekonomik baskı siyaseti işe yaramayınca bir anda Hong Kong'u kullanmaya başladı. Bununla da yetinmeyen Washington yönetimi Taiwan Adası'na 66 adet F-16V savaş uçağı satış kararı yangına benzin dökecek. İnsan hakları bahanesi ile yapılan açıklamalar da göz önüne alınırsa artık Amerika elinde bütün kartları açarak masaya koyacak.

Gelinen noktada Amerika'nın stratejik yanlış yaptığını söyleyebiliriz. Eğer Amerika ekonomisini düzeltmek istiyorsa kaynaklarını ve dikkatini sonuç alamayacağı alanlara yönlendirmekten kaçınmalı. Çin sağlam bir şekilde durmaya devam edecek ve tarih karar verecek. Amerika kendisine yanlış bir zamanda yanlış bir rakip seçti.

Kaynak: Global Times