Hong Kong'dan ABD'ye tepki: Senato kaosa destek, huzura ret dedi!

Hong Kong'dan ABD'ye tepki: Senato kaosa destek, huzura ret dedi!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu 19 Kasım'da Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası adlı tasarıyı onayladı. Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin siyaset ve ekonomi çevresinden temsilciler, ABD'nin bu adımla Çin karşıtı güçleri cesaretlendirdiğini belirtti. Bazı Amerikalı siyasetçilerin bu kararla Çin'e karşı ikiyüzlü ve art niyetli tavırlarını bir kez daha gösterdikleri kaydedildi.

Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Hong Kong Bölgesi temsilcilerinden yapılan ortak açıklamada, söz konusu yasa tasarısının gerçeği göz ardı ederek, "siyahı beyaz yaptığı" ifade edildi. Senato'nun tasarıyı geçirerek Hong Kong işlerine karıştığına ve Çin'in iç işlerine müdahale ettiğine işaret edildi. Açıklamada, ABD'nin eyleminin uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarına aykırı olduğu ve buna kararlılıkla karşı çıkıldığı belirtildi.

Çin Ulusal Siyasi Danışma Konferansı (ÇUSDK) Hong Kong Bölgesi üyeleri, yaptıkları ortak açıklamada, ABD'nin hadiselere çifte standartla yaklaştığı belirtilerek, "Wall Street'i İşgal" olaylarını bastırmak için Amerikan polisi çok sayıda protestocuyu tutuklarken, Amerikalı siyasetçilerin bunu "gerekli" bir müdahale olarak niteledikleri hatırlatıldı. Ancak Hong Kong olayında ABD Senatosu'nun siyah tişörtler giyen çetelerin yarattığı şiddet olaylarını göremediği ve onları "demokrasi savaşçıları" olarak gördüğü dile getirilen açıklamada, olayların gerçek mağduru olan Hong Kong sakinlerinin kaosa son verme beklentisinin de ABD tarafından hiçe sayıldığı ifade edildi.

Hong Kong ÇUSDK Üyeleri Derneği Başkanı Zheng Xiangling, Hong Kong'un bir Çin kenti olduğunu vurgulayarak, Hong Kong'da 80 binden fazla ABD vatandaşının ve 1300'den fazla ABD şirketinin ve çok büyük ölçüde Amerikan yatırımının bulunduğunu kaydetti. Zheng Xiangling, ABD'de bazı güçlerin kendi yasalarını kullanarak ellerini başka ülkelerin iç meselelerine uzatmaktan çekinmediklerini söyledi.

Yasa tasarısının geçmesine tepki gösteren Çin Denizaşırı Dostluk Derneği Hong Kong bölgesi konsey üyeleri, yaptıkları açıklamada, son günlerde Hong Kong'da şiddetin dozunun arttığını belirterek, yağma ve yol kapatma eylemlerinin Hong Kong halkının temel haklarını çiğnediğini savundu.

Hong Kong Çin Ticaret Odası Başkanı Jonathan CHOI Koon-shum (Cai Guanshen), Hong Kong ve ABD arasında sıkı ekonomik ve ticari iş birliğinin sürdürüldüğünü ve çok sayıda ABD firmasının Hong Kong'da ticaret, ekonomi ve yatırım yaptığını, bölge merkezlerini burada kurduğunu hatırlattı. Cai, ABD Senatosu'nun kararının hem iki tarafın çıkarlarına zarar verdiğini hem de bir ülke iki sistem ilkesinin şehre kattığı uzun vadeli kazanımları görmezden geldiğine işaret etti.

Hong Kong Chiu Chow (Chaozhou) Ticaret Odası Daimi Onursal Başkanı Hu Jianjiang, yaklaşık altı aydır süren isyanın Hong Kong'da yarattığı tahribatı artık herkesin gördüğünü ve Hong Kong ekonomisinin artık teknik bir resesyona girdiğini kaydetti. Hu, Hong Kong'da şiddeti bir an önce sona erdirmenin, halkın yegane beklentisi olduğunu ekledi.

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi fahri ekonomi profesörü Francis T. Lui (Lei Dingming), 30 yıldan uzun süredir ABD'nin Hong Kong ürünlerinin en büyük ithalatçısı olduğuna dikkat çekerek, ancak bugün Hong Kong'dan ABD'ye ihraç edilen malların miktarının yılda sadece 500 milyon dolar civarında bulunduğunu ve Hong Kong'un dış ticaretinin ABD'ye dayanmadığını bildirdi.

Aksi takdirde, ABD'in Hong Kong'la yaptığı ticarette çok kâr elde ettiğini dile getiren Francis T. Lui, verilere göre, geçen 10 yılda ABD'nin Hong Kong'a ticaret açığının toplam 297 milyar ABD Dolarına ulaştığını ve 2018'de bu sayının 33 milyar ABD Dolarını aştığını ve küresel ticaret ortakları arasında bu konuda Hong Kong'un ilk sırada yer aldığını hatırlattı.

Francis T. Lui, Hong Kong, New York ve Londra'nın uluslararası finans merkezleri olarak bilindiğini ve Goldman Sachs ve Amerikan Bankası dâhil olmak üzere birçok ABD finans kurumunun Hong Kong'da büyük piyasa payına sahip olduğunu ancak söz konusu yasa tasarısının ABD tarafının Hong Kong'daki piyasa varlığını etkileyebileceğine dikkat çekti.

Hong Konglu finans uzmanı Ronald Wan (Wen Tianna), Hong Kong'un finans piyasasının yüksek dışa açıklık, güçlü akım ve hızlı alternatif özellikleri taşıdığını ifade etti. Ronald Wan, ABD'nin finans kurumlarının yüksek piyasa payına sahip olmasına rağmen ABD'nin Hong Kong'a yönelik ekonomik ve ticari politikaları değiştirmesi durumunda ABD'nin piyasa payını büyük ihtimalle diğer ülke ve bölgelere kaptırabileceğini işaret etti.

Yasa tasarısının Hong Kong ekonomisine belli bir etkisi olabileceğine, ancak belirleyici olamayacağına işaret eden Çin İpek Yolu iValley Araştırma Enstitüsü Başkanı Liang Haiming ise şunları söyledi:

"Hong Kong'a yatırım yapmak, dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin'e yatırım yapmak anlamına geliyor. Yabancı sermaye Çin'in gelişmesine olumlu bakıyorsa ve Hong Kong sermayesinin akımı ile profesyonel hizmeti gibi alanlardaki özel avantajına hala inanıyorsa, Hong Kong uluslararası finans, ticaret ve nakliye merkezi olma rolünü koruyabilecek demektir. Hong Kong refaha ve istikrara kavuşacaktır."