Hong Kong'daki maskeli çeteler için şiddet yaygın bir eyleme dönüştü

Hong Kong'daki maskeli çeteler için şiddet yaygın bir eyleme dönüştü

Editörün notu: Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde yaşanan eylemler artık şiddet olaylarına dönüşmüş durumda. Göstericiler tarafından öldüresiye dövülüp molotof kokteyli ile canlı şekilde yakılmak istenen polis memuru görüntüsünden sonra, sosyal medyada yer alan yeni bir görüntü tepkilere neden oldu. Yaşlı bir taksi şoförünün öldüresiye dövüldüğü görüntülerde, başrol oyuncularının yüzü maskeli göstericiler olduğu görülüyor.

Kanlar içinde yarı baygın yerde yatan yaşlı adamı öldürmek için çabalayan isyancılar sözde mücadele ettikleri demokrasi hareketinin iç yüzünü dünyaya gösterdi. Amerikan Konsolosluğu önünde İnsan Hakları naraları atıp, Amerika Birleşik Devletleri'nden yardım isteyen isyancılar, insanlık dışı şiddet olayları ile karşımıza çıkıyor.

Karşı tarafın görüşlerine saygı duymayan ve şiddet ile cezalandırma yoluna giden insanların demokrasiden ve insan haklarından bahsetmesi, kabul edilemez. Global Times gazetesi yazarları Chen Qingqing, Bai Yunyi ve Fan Lingzhi şahit oldukları olayları kaleme aldı. Sizler için alıntılıyoruz:

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde yüzü maskeli isyancı gruplar, kendileri ile aynı görüşü paylaşmayan masum sivillere şiddet uygulamaya devam etti. Olaylar vur-kaç taktiğinde hareket eden çete saldırılarına dönüşmüş durumda.

Yeni yürürlüğe giren maske karşıtı cumartesi günü yürürlüğe girmesinin ardından, Mong Kok, Sham Shui Po, Central ve Admiralty gibi Hong Kong'un farklı semtlerinde maskeli isyancılar sokağa çıktı. Gösterilere katılımın az olması, maske karşıtı yasanın caydırıcılığını ortaya çıkardı. Fakat, şiddet olaylarının sivil vatandaşları hedef alması işin boyutunu değiştirmiş durumda.

DEMİR SOPALAR VE ÇEKİÇ İLE DARP EDİLDİ

Bir taksi şoförünün öldüresiye darp edildiği görüntüler sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Sham Shui Po bölgesinde çalışan taksi şoförü göstericilerin kanunsuz şekilde kapattığı yoldan geçmek istedi. Bunu fark eden göstericiler araca zarar verdikten sonra, taksi şoförünü araçtan indirerek yerde darp etmeye başladı. Bir anda kanlar içinde kalan şoför, kendini savunmak istese de başarılı olamadı. Sosyal medya mecralarında dolaşan görüntülerde göstericiler yerde yarı baygın halede yatan şoföre, demir sopalar, kesici ve delici aletlerin yanı sıra çekiçle acımazsız şekilde vuruyor.

İsyancılar, yasa dışı protestolarına devam edip, caddeleri ve yolları işgal etti. Yaşlı bir taksi şoförünü öldüresiye dövüp aracını kullanılamaz hale getirdi. Bu olay kamu güvenliğinin ciddi şekilde tehlikeye atıldığını gösterdi.

ŞİDDETTEN BESLENİYORLAR

İsyancılarla aynı fikirde olmayan sıradan insanları dövmek, yasa dışı gösterilerde ortak bir manzara haline geldi. Global Times gazetecileri, yoldan geçen Hong Konglu sivillerin, isyancılar ile aynı görüşü taşımıyorsa hakaret, tükürme ve darp ile cezalandırılmak istendiğine tanık oldular.

Cumartesi gecesi isyancılar, kendilerini uyaran ve yasadışı eylemlerden uzak durmaları gerektiğini hatırlatan bir sivili daha darp etti. Ayrıca cuma günü, bir grup isyancının "Hepimiz Çinliyiz" diyen bir JP Morgan çalışanına saldırısı kameralara yansımıştı.

Uzun süredir yayınlanan TVB televizyon dizisi A Kindred Spirit'teki rolü ile ünlenen oyuncu Celine Ma'da isyancıların saldırısına uğrayan isimler arasında. Çin Bankası ATM'sini parçalayan gören Ma göstericileri video kaydına almak istedi. Bunu fark eden gözü dönmüş maskeli isyancılar masum bir kadının telefonunu almak isteyip darp ettiler. "Hızlı bir şekilde üstüme gelip bana vurmaya başladılar. O sıra elimden telefonumu alıp yere attılar." diyen Ma'nın video devamında aldığı darbelerden ötürü yüzünde kanama olduğu görüldü.