Hong Kong'daki ayrılıkçılardan kendi çıkarlarına hizmet bekliyor

Hong Kong'daki ayrılıkçılardan kendi çıkarlarına hizmet bekliyor

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki şiddetin ve kanunsuz faaliyetlerin artması kamu düzenini ve güvenliğini zayıflattı ve hukukun üstünlüğünü tehdit etti.

13. Ulusal Halk Kongresi, 7 milyondan fazla insanın refahını daha iyi korumak için Hong Kong'daki yasa uygulama mekanizmalarını iyileştirmek adına yeni adımlar attı. Böylece "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesinin Hong Kong'daki radikal unsurlar ve onların denizaşırı patronları tarafından manipüle edilmesini önlenmek istendi. Fakat Taiwan adası lideri Tsai Ing-wen, konuyla ilgili olarak manipülatif açıklamalar yaptı.

Tepkisi, Taiwan için de geçerli olan "Bir Ülke, İki Sistem" politikasını zayıflatmak ve geçersiz kılma adına Hong Kong'daki kaosu körükleme arzusunu ortaya koydu.

Ulusal Halk Kongresi'nin geçen haftaki yıllık oturumunda Hong Kong için ulusal güvenlik mevzuatına ilişkin bir taslak karar üzerinde müzakere ettiği bildirildikten sonra, Tsai, Batı ülkelerinin liderliğindeki Beijing karşıtı koroya hemen katıldı.

TSAI'DEN SÖZDE "DEMOKRASİ" SAVAŞINA DESTEK

Ulusal Halk Kongresi, Hong Kong Özel İdari Bölgesindeki yasal sistem ve yasa uygulama mekanizmalarını iyileştirme kararını onayladıktan sonra Tsai, tanınmış bir Hong Kong muhalifi tarafından işletilen kitapçıya yüksek profilli bir ziyaret gerçekleştirdi. Asya finans merkezinde "demokrasi için savaşıldığını" iddia etti.

Aynı şekilde, adanın "yasama organı" geçen hafta Hong Kong halkına gerekli yardımı sağlamak için ilgili mevzuatı ve idari önlemleri ilerleteceğini iddia etti.

Hong Kong için planlanan ulusal güvenlik mevzuatı, Taiwan'ın anakaradan ayrılmasını isteyenler ile Hong Kong için "bağımsızlık" çağrısı yapanlar arasındaki uyuşmazlığı azaltmayı hedeflediğinden, Tsai ve Beijing karşıtı destekçilerinin kınama konusunda çok şiddetli olmaları şaşırtıcı değil.

Tsai, Hong Kong'un sosyal huzursuzluğunu sadece kendi politik kazanımları için kullanmakla kalmadı, aynı zamanda uluslararası topluluğun gözünde Taiwan için fiili bağımsızlık arayışında Hong Kong'daki huzursuzluğa güvendi.

Mevcut yasa Hong Kong'u Çin'e karşı ayrılıkçılık, terör, sızma ve sabotaj için bir üs yapılmasını önleyecek. Temel Yasa güçlenecek ve "Tek ülke" ilkesi korunmuş olacak.

Kaynak: China Daily