Hong Kong'da yabancı müdahale sıfırlanacak

Hong Kong'da yabancı müdahale sıfırlanacak

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki ulusal güvenlik durumu son yıllarda hızla kötüleşti. İsyanlar ve terör eylemleri, 2019'un ikinci yarısında Hong Kong'daki manzaraya hâkim oldu ve bağımsızlık yanlısı unsurlar hükümete karşı giderek daha fazla şiddet içeren eylemlere imza atmaya başladılar. Hong Kong Özel İdari Bölgesi, şiddet içeren gösterilerle felç olurken ancak yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle radikal gösteriler birkaç ay durdu.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi özelinde Beijing ve Washington arasındaki söz düellosu artarak devam ediyor. Hong Kong'daki ayrılıkçı unsurların Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümeti ile ilgili kuruluşlar tarafından finanse edildiğini ve eğitildiğini gösteren kanıtlar mevcut.

MELEZ SAVAŞ ALANI HALİNE DÖNÜŞÜYOR

Beijing'deki yetkilileri hedef alan Hong Kong'daki tüm gösteriler ve isyanlar, ABD güçleri ve Çin hükümetinin savunma hattı arasında bir "melez savaş" savaş alanı haline geldi. Bu nedenle, ulusal güvenlik hiçbir yerde Hong Kong'da olduğundan daha ciddi bir tehdit altında değildir. Bununla birlikte, artan endişelere rağmen Bejing yönetimi, Hong Kong'un "bir ülke, iki sistem" çerçevesindeki özgüllüğünü göz ardı etmemiştir.

Ulusal Halk Kongresi'nin kararı, ABD'nin Hong Kong'da Çin'e karşı başlattığı "yeni Soğuk Savaş" ı yoğunlaştırmak için tetikleyebileceği sıkıntılara ilişkin duyduğu endişeye dayanıyor. Ulusal Halk Kongresi kararı ayrıca, merkezi hükümete ait ulusal güvenlik organlarının Hong Kong'da yasalara göre faaliyet gösterecek ajanslar kuracağını öngörüyor.

KURUMLAR VE MEKANİZMA KURULACAK

Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti ulusal güvenlik için kurumlar ve bir uygulama mekanizması kuracak ve ikisi muhtemelen ulusal güvenlik boşluğunu kapatmak için birlikte çalışacak. Yasalar, Çin'in 1997'de Hong Kong üzerindeki egemenliğine devam etmeden önce İngilizlerin uyguladığı sistemden çok daha fazla şeffaflık ve operasyonları için kural tabanlı bir düzenleme anlamına geliyor.

Ulusal Halk Kongresi'nin kararına ilk tepkiler, Hong Kong'daki düzensiz protestolar ve uluslararası baskı olmuştur. Buna karşın her iki baskı unsuru da merkezi hükümetin istikrarlı konumunu değiştiremez. Aksine Hong Kong'da şiddet kullanımı ve Beijing yönetimine düşman yabancı hükümetlerin tepkisi ulusal güvenlik mevzuatına ne derece ihtiyaç olduğunu kanıtlamaktadır.

HEDEF YABANCI MÜDAHALESİNİ ENGELLEMEK

Ulusal Halk Kongresi'nin kararı kapsamlı detaylarla sahip ve herhangi bir belirsizliğe yer vermiyor.  Mevzuatta herhangi bir dış güç tarafından Hong Kong'un işlerine müdahaleye karşı çıkılacağı açıkça ortaya kondu. Kapsamlı karşı önlemler, sayesinde Hong Kong'daki gösterilerde ortaya çıkan deniz aşırı güçlerin doğrudan ve dolaylı olarak politik müdahalelerini engelleyecektir.

Nihayetinde, Hong Kong Özel İdari Bölgesi için alınan karar, hiçbir bahaneye izin vermeden yabancı medya kurumları da olmak üzere yıkıcıların emellerine izin vermeyecektir. Muhtemelen yeni kurulacak ajansların en önemli görevlerinden birisi yabancı müdahaleyi durdurmak olacaktır.

ÇİN EGEMENLİĞİNİ KORUMAK İÇİN KİMSEYE DANIŞMAYACAK

Mevcut ABD yönetiminin tetiklemeye çalıştığı "Yeni Soğuk Savaş" hangi pencereden bakarsınız bakın haksız ve yanlış. Bu nedenle Çin, Hong Kong Özel İdari Bölgesini hedef alan herhangi bir saldırıyı engelleyerek ulusal egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve siyasi istikrarını korumak zorundadır. Hong Kong, siyasi yönetimi savunan ve geliştiren kurumsal yeniliği temsil ettiği için Çin'in yeniden canlanması bağlamında hayati bir öneme bir sahiptir.

Kaynak: China Daily