Hong Kong'da ulusal güvenlik sağlanacak

Hong Kong'da ulusal güvenlik sağlanacak

Hong Kong Özel İdare Bölgesi için ulusal güvenlik mevzuatının getirilmesine ilişkin bir taslak karar, Çin Ulusal Halk Kongresi'nde müzakere edildi. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien pazar günü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümetinin yasayı uyguladığı takdirde Çin'e yaptırım uygulayabileceğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı ise Hong Kong'un ABD hukukundaki özel durumunu yeniden değerlendirebileceğini ima etti. 

Hong Kong'un ayrı gümrük bölgesi statüsünü iptal etmek ABD'nin sahip olduğu en büyük kart gibi görünüyor. Ama aslında, blöf yapmaktan başka bir şey değil. Hong Kong'un ayrı bir gümrük bölgesi statüsü Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından tanınmakta. Çin, 2001 yılında örgütün üyesi olduktan sonra bu statünün koruyucusu olmuştur. Washington'un tek taraflı tehdidi aslında DTÖ kurallarını ihlal edecek. 

Şu anda Washington, Çin'i etkili bir şekilde caydırmak için müttefikleriyle birleşik bir duruş yaratmaya çalışıyor. Mevcut küreselleşme modelinde Çin, özellikle ekonomik anlamda dünyanın geri kalanıyla yakından bağlantılıdır. ABD'ye ek olarak, ABD'nin müttefikleri de dâhil olmak üzere birçok gelişmiş ekonomi, Hong Kong üzerinden Çin pazarlarıyla yakın ekonomik ilişkiler sürdürdü. Hong Kong ve Çin anakarasında büyük ticari çıkarları var. 

SÖYLEMDEN ÖTEYE GEÇEMEYECEK 

Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere gibi bazı ABD müttefikleri, ABD'nin Çin'e yaptırım iddialarını sesli olarak desteklese de, gerçek hamleler söz konusu olduğunda, ABD'nin önlemlerini gerçekten takip etmeleri imkânsız görünüyor. 

Washington, Hong Kong'un ayrı gümrük bölgesi statüsünü çürütmek için aceleyle harekete geçerse, Çin-ABD ikili ilişkilerine ölümcül bir darbe olacaktır. İki ülke arasındaki ticaret müzakereleri devam etmektedir ve ABD bu kartı pervasızca oynayamaz çünkü ülkenin kendisini ciddi şekilde zayıflatacaktır. Bu hareket ABD'nin dünyanın geri kalanıyla ayrılmasını hızlandırabilir ve böylece Hong Kong'daki ABD şirketlerinin geniş ticari çıkarlarını olumsuz etkileyebilir. Bu da Başkan Donald Trump'ın yeniden seçilme çabaları için olumsuz etkiler doğuracak. Sadece medyaya aç olan bazı ABD şahinleri tarafından arzulanan bir düşünce olarak ele alınabilir. 

Hong Kong'un ayrı gümrük bölgesi statüsünü kaldırmak, Washington'un Hong Kong işlerine müdahale eden son başvurusu olacak. Uygulanırsa, ABD'nin elindeki tüm kozlar tükenmiş olacak. 

Bazı Batılı medya kuruluşları ve analistleri ulusal güvenlik mevzuatının "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesini baltalayacağını ve Hong Kong'un uluslararası finans merkezi konumunu zayıflatacağını savunuyor. Bu söylemler klişe olmaktan öteye gidemiyor. 

DIŞ GÜÇLER VE AYRILIKÇILAR RAHATSIZ 

Mevzuat, özellikle ayrılıkçı örgütlerden, radikallerden ve yasa dışı yabancı güçlerin ulusal güvenliği ciddi şekilde tehlikeye atan çok dar bir eylem kategorisini hedeflemektedir. Haziran 2019'dan beri yaygın ayrılıkçı faaliyetler Hong Kong'un ekonomisini ve güvenliğini ciddi şekilde bozdu. Ulusal güvenlik yasasının uygulanması, Hong Kong'un refahını, hukukun üstünlüğünü, yüksek derecede özerkliği ve küresel bir finans merkezi olarak konumunu garanti edebilir. 

Hong Kong meselesi Çin'in iç meselesidir. Dış müdahaleye izin verilmeyecek. Ancak Batı, yıllardır Çin'in içişlerine karışıyor. Batı ülkeleri Doğu'nun barbar ve geri olduğunu varsayarlar. Uzun zamandır Çin'i istedikleri gibi sözde "demokrasiye" dönüştürmeye çalışıyorlar, böylece ülkeden daha fazla çıkar elde edebiliyorlar. Çin Komünist Partisi (ÇKP) önderliğinde Çin kendi yolunda yükseliyor. 

Kaynak: Global Times