Hong Kong'a farklı bir gözden bakmak

Hong Kong'a farklı bir gözden bakmak

Hong Kong'daki isyanlar 10'uncu haftasını doldururken, Çin Halk Cumhuriyeti medyası olayların belirli bir kısmını ele alıyor. Global Times, Hong Kong'un yüksek özerklik derecesine odaklanma zamanı geldiğine inanıyor. Ortamı sakinleştirmek için böyle bir incelemeye gerek var.

İlk olarak, Hong Kong'un Özel İdari statüsü korunmalıdır. Politik olarak pragmatik ve uygulanabilir, "bir ülke, bir sistem" yaklaşımı tamamen gerçekçi değil. Çin anakarasının Hong Kong'u yönetmek için doğrudan siyasi ve yasal kaynakları yoktur. Hong Kong'un özerkliği kaldırılsa sosyal işlevinin tüm mantığı yeniden yazılacak. Ayrıca, kentin uluslararası bir finans merkezi olarak statüsünü kaybedebilme olasılığı da dahil olmak üzere büyük yönetim riskleri ortaya çıkacak. Bu riskler Çin'in ulusal çıkarlarına uygun değildir.

İkincisi, Hong Kong'un yüksek derecede özerklik derecesi, şehirle anakara arasında siyasi bir düşmanlığa yol açmamalıdır. Bu, "bir ülke, iki sistem" ilkesinin özüdür ve Hong Kong'un temel kanun ve seçim sistemine yansımıştır. Çin merkez hükümetine karşı çıkan bir aday, kentin baş yöneticisi olarak seçilmemelidir.

Hong Kong'daki muhalif güçler politik çizgiyi anlamalıdır. Kanunları ve Çin Anayasasını ihlal etmeye çalışmamalıdırlar. Muhalefet, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Batı dünyasından ne kadar destek aldıklarına bakılmaksızın başarısız olmaya mahkum edilmiş durumda.

Üçüncüsü, Çin anakarası Hong Kong'un sosyal kültürünü kapitalist bir sisteme dayanarak sürdürmesini umut ediyor. Çin topraklarında Batı tarzı bir şehir olması iyidir.

Dördüncüsü, Hong Kong ve Çin anakarasındaki farklı siyasi sistemler nedeniyle, bazı Hong Konglular anakaraya siyasi olarak güvenmeme eğiliminde. Bu eğilim, Hong Kong'daki radikal davranışların, merkezi hükümet tarafından sınırlandırılmasına yol açtı. Şehirdeki muhalefet, siyasi çıkarları için bu tür güvensizlikleri güçlendirmeye kararlı.

Son olarak, Hong Kong ve Çin anakarası ortak çıkara sahiptir. İki toplumun değerlerinde de benzerlikler ve farklılıklar var. Çin daima Hong Kong için iyi dileklerini içtenlikle dile getiriyor. Eğer Hong Kong bir kaosa sürüklenirse bundan üzüntü duyacaktır.

Kaynak: Global Times