Hong Kong yönetimi ve polisinden tırmanan şiddete kınama

Hong Kong yönetimi ve polisinden tırmanan şiddete kınama

Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi, dün Kwai Tsing ve Tsuen Wan bölgelerindeki protestolarda tırmanan şiddet eylemlerine tepki gösterdi.

Yönetimin bugünkü açıklamasında, radikal protestocuların tırmandırdıkları yasa dışı şiddet eylemlerinin Hong Kong'u son derece tehlikeli bir yöne sürüklediğine işaret edilerek, yönetimin bunu sert bir dille kınadığı ve polisin soruşturma başlatacağı ifade edildi.

Açıklamada verilen bilgilere göre, dün Kwai Tsing ve Tsuen Wan bölgelerindeki protestolar sırasında, bazı protestocular öngörülen hattan çıkarak yolu kapattı ve polislerin uyarılarını reddetti. Protestocular ayrıca tuğla ve demir sopalarla polislere saldırdı ve polis araçlarına molotof kokteyli attı. Protestocuların söz konusu girişimleri, sosyal asayişe ciddi zarar verdi ve görevdeki polisler ile kent sakinlerinin can güvenliğine büyük tehdit oluşturdu.

Kwai Chung Spor Salonu'nda toplanan bazı protestocular milli bayrağı indirip, ezdiler. Devlet otoritesine meydan okuma anlamına gelen bu girişim, Hong Kong'un Milli Bayrak ve Ulusal Amblem Yönetmeliği'ni de ihlal etti.

Öte yandan, bir grup radikal protestocu aynı gün geç saatlerde Tsuen Wan'da bulunan birçok dükkanı tahrip etti. Şiddet yanlısı protestocular olay yerine ulaşan polislere saldırdı. Polis, can güvenliğinin tehdit altına girmesi sonucu uyarı ateşi açtı. Radikal protestocuların şiddet eylemleri daha sonra Sham Shui Po, Tsim Sha Tsui ve Cross-Harbour Tüneli'nin Kowloon giriş-çıkışı dahil olmak üzere birçok bölgeye yayıldı.

Yönetimin açıklamasında, kent sakinlerine şiddet eylemleriyle mücadele ederek, hukukun üstünlüğünü koruma ve sosyal düzenin bir an önce normale dönmesini sağlama çağrısında bulunuldu.

Ayrıca, Hong Kong polisi de bu sabaha karşı bir açıklama yaparak, radikal protestocuların şiddet eylemlerine tepki gösterdi.

Polisin açıklamasında, yasa dışı miting düzenleme, saldırı silahları bulundurma ve emniyet güçlerine saldırma gibi suçlardan dolayı 36 kişinin göz altına alındığı bildirildi.

Diğer haberlere göre, eylemlerde 15 polis yaralandı. Hong Kong Emniyet Müdürü Lo Wai-chung dün hastaneye giderek, yaralı polisleri ziyaret etti. Lo Wai-chung şiddet yanlılarının yasa dışı eylemlerini sert bir dille kınadığını söyledi.