Hong Kong yönetimi: Ekonomi büyük hasar gördü

Hong Kong yönetimi: Ekonomi büyük hasar gördü

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi, ekonominin yasa dışı mitingler başta olmak üzere son dönemde yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle büyük yara aldığını açıkladı.

Hong Kong Ulaştırma ve İskan Sekreteri Frank Chan, dün öğleden sonra düzenlenen basın toplantısında, 9-13 Ağustos günleri arasında Hong Kong Uluslararası Havalimanında düzenlenen yasa dışı mitinglerin, havalimanının rutin işleyişini ciddi şekilde etkilerken bine yakın uçuşun iptal edilmesine yol açtığını belirtti.

1-21 Ağustos günleri arasında havalimanının yolcu kapasitesinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 düşerek 4 milyon 160 bin olarak kayıtlara geçtiği bilgisini veren Frank Chan, taşınan yük hacminin de yüzde 14 düştüğünü dile getirdi.

Frank Chan, söz konusu gelişmelerin, uluslararası hava taşımacılığı açısından bir merkez olan Hong Kong'un küresel itibarının yanı sıra, havacılık, turizm, ticaret ve lojistik sektörlerine ciddi hasar verdiğinin altını çizdi.

Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Sekreteri Edward Yau ise basın toplantısında, 15-20 Ağustos günleri arasında Hong Kong'u ziyaret eden turistlerin sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49,6 düştüğüne dikkat çekti. Bunun son yıllarda turizm sektöründe görülen en büyük düşüş olduğunu vurgulayan Edward Yau, bazı bölgelerde otellerin doluluk oranının yüzde 40-50 azaldığını söyledi.

Edward Yau, ağustos ayında Hong Kong'daki perakende satışların da yaklaşık yüzde 50 düştüğünü sözlerine ekledi.