Hong Kong tasarısı oyun değiştirici olmayacak

Hong Kong tasarısı oyun değiştirici olmayacak

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu perşembe günü öğleden sonra mevcut Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası'nın bir uzantısı olan "Hong Kong Özerklik Yasası" adını oybirliğiyle kabul etti. Yasa, "Hong Kong'un demokratik özerkliğini" aşındırdığı savunulan kişi, şirket ve kurumların Beyaz Saray yönetimi tarafından kara listeye alınarak cezalandırılmasını zorunlu kılıyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın tasarının geçişini engellemek için müdahale ettiği bildirilse de tasarı Temsilciler Meclisi'ne gidiyor ve Nancy Pelosi'nin önümüzdeki haftalarda olumlu oy kullanması muhtemel gözüküyor.

TRUMP TOPRAK KONULARINA GİRMEK İSTEMİYOR

Amerika tarafından atılan bu adım korkutucu görünse de bu bir oyun değiştirici hamle değil. Zira kararın ne derece uygulanacağı tartışmalı Trump, Hong Kong özelinde sınırları zorlamak ve toprak meselelerine derinden inmek istemiyor. Sonuç olarak, Beyaz Saray'ın Hong Kong'a derin yaptırımlar uygulama olasılığı düşük.

Trump'ın Hong Kong konusunda sınırları zorlamak istemediğine dair önemli kanıtlar var. Trump için ticaret ve ekonomik meseleler bölgesel sorunların önünde yer alıyor. Örneğin, Trump bir yıl önce Hong Kong'daki huzursuzluk hakkında yorum yapmaktansa büyük oranda ticaret müzakerelerine odaklandı.

Kongre, Donald Trump'ı "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası" için zorladığında ABD lideri ülkenin dış politikasında kendisinin son sözü söyleyeceğini ifadelerini içeren "düşük profilli bir çıkış" ile kararı imzaladı. Trump benzer şekilde Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne dair yasayı da bir hafta önce yaptırımların zorunlu olmadığını ama gerek duyarsa buna başvuracağını açıkça söyleyerek imzalamıştı.

SİYASİ İRADE ASGARİ DÜZEYDE

Hong Kong'a dair çıkartılan yasa, devrim niteliğinde değildir çünkü bir önceki yasa tasarısı tarafından uygulanması gereken ve yönetimin belirsiz kaldığı potansiyel yaptırımları tamamlamayı amaçlamaktadır. Yeni eylem elbette Amerikan işletmeleri ve finans kurumları için de potansiyel sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle, Beyaz Saray'ın bu kadar ileri gitmeye hazır olup olmadığı tartışmalıdır. ABD'deki Çin karşıtı duyguların zirvesinde bile bunu yapmak için siyasi irade asgari düzeydedir.

Amerikan yönetiminin Çin ile yaşadığı çok anlaşmazlık var ancak bu öncelik değil. Trump bunun mücadeleye değmeyeceğini ve eylemlerinin en iyi ihtimalle sembolik olduğunu biliyor. Bununla birlikte Çin Halk Cumhuriyeti de kendi ulusal egemenliğini savunmak için gerekli tüm tedbirleri alacaktır.

Sonuç olarak, tasarının Kongre'den geçmesi büyük bir olasılık olarak gözükse de kararı gerektiğinde başvurulacak bir kaynak olarak yorumlayan Beyaz Saray'ın hamleleri asgari düzeyde kalacak.

Kaynak: CGTN